Jump to content

Ardin Dallku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ardin Dallku

Dallku me Vorskla Poltava në mars 2017
Të dhënat vetjake
Emri i plotëArdin Dallku
Datëlindja1 nëntor 1994
VendlindjaVushtrri, Jugosllavi
Gjatësia1.84 m (6 ft 0 in)
PozicioniMbrojtësi
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
KF Dukagjini
Numri44
Karriera me të rinjtë
0–2012Prishtina
2012–2016Vorskla Poltava
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2016–2019Vorskla Poltava59(2)
2020Shkëndija2(0)
2021Gjilani7(0)
2021–Dukagjini18(2)
Karriera ndërkombëtare
2017–2018Kosova2(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Ardin Dallku (lindi më 1 nëntor 1994) është futbollistë kosovarë i cili luan për klubin kosovar KF Dukagjini.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vorskla Poltava[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 10 janar 2012, Dallku nënshkroi kontratë me klubin ukrainas Vorskla Poltava.[1] Më 10 dhjetor 2016, ai bëri debutimin e tij në ndeshjen kundër Volyn Lutsk pasi u emërua të luaj në fillim të lojës.

Shkëndija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 tetor 2019, Dallku nënshkroi një parakontratë me klubin e Ligës së Parë të Futbollit Maqedonas Shkëndija dhe ky transferim do të hynte ligjërisht në janar 2020.[2] Më 1 mars 2020, ai bëri debutimin e tij në një fitore 4–1 në shtëpi kundër Makedonija Gjorče Petrov pasi u emërua në formacionin fillestar.[3]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 28 gusht 2017, Dallku morri një thirrje nga Kosova për ndeshjet e kualifikimit të Kupës së Botës FIFA 2018 kundër Kroacisë dhe Finlandës.[4] Më 13 nëntor 2017, ai bëri debutimin e tij me Kosovën në ndeshjen miqësore kundër Letonisë pasi u emërua të luaj në fillim të lojës.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dallku lindi në Vushtrri dhe është djali i ish-futbollistit jugosllav Sabit Dallku dhe vëllau i futbollistit Armend Dallkut. Ai mban pasaportën kosovare, shqiptare[5] dhe serbe.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Dallku believes in success of his brother" (në anglisht). FC Vorskla Poltava. 10 janar 2012. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2017. Marrë më 1 maj 2017.
  2. ^ "Shkëndija firmos parakontratë me Ardin Dallkun". KF Shkëndija. 24 tetor 2019. KF Shkëndija me kënaqësi konfirmon gjetjen e akordit të bashkëpunimit me mbrojtësin kosovar Ardin Dallku. Në fakt, është një lëvizje që do të hyjë në fuqi në mënyrë juridike në janar të vitit të ardhshëm kur futbollisti 24 vjeçarë do të fitojë të drejtë loje
  3. ^ "Report/Shkëndija 4–1 Makedonija GP". KF Shkëndija. 1 mars 2020. Debutuan në ndeshje zyrtare me kuqezinjtë Dallku dhe Neto
  4. ^ "Bunjaku announces the list, Ardin Dallku new coming" (në anglisht). Federata e Futbollit të Kosovës. 28 gusht 2017. Arkivuar nga origjinali më 30 gusht 2017. Marrë më 3 qershor 2018.
  5. ^ "Nishani u jep pasaportën shqiptare 13 sportistëve kosovarë". Gazeta Dita. 30 korrik 2013. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2020. Marrë më 3 qershor 2018.
  6. ^ "Çudia me vëllezërit Dallku, shtetësi e mbiemra të ndryshëm". Panorama Sport. 8 mars 2014.