Jump to content

Arena Toshe Proeski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Arena Filipi II
Stadiumi i UEFA-s Kategoria 4
VendndodhjaShkup, Maqedoni
OperatoriJPSSO
Kapaciteti33,460[1]
Hapur1947
Përdoruesit
KF Vardar
KF Rabotnički
Kombëtarja maqedonase e futbollit
2017 UEFA Super Cup

Arena Filipi II (Maqedonisht: Филип Втори Арена, Philip II Arena), i njohur edhe si Telekom Arena (Maqedonisht: Телеком арена) për arsye sponsorizimi, është një stadium shumë qëllimore në Shkup Republika e Maqedonisë. Aktualisht përdoret kryesisht për ndeshjet e futbollit, por nganjëherë edhe për koncerte muzikore apo ngjarje të tjera. Është shtepia e FK Vardarit dhe i FK Rabotnicit nga Shkupi, që të dyja garojnë në Ligën e Parë të Maqedonisë, si dhe në shtëpinë e ekipit kombëtar të futbollit të Maqedonisë në pothuajse të gjitha rastet (vendet e tjera të rralla të zgjedhura si Goce Delçev Stadiumi në Prilep, ose SRC Biljanini Izvori në Ohër). Më 30 qershor 2015, UEFA njoftoi se Arena Kombëtare Philip II e Maqedonisë do të organizojë Kupën Super UEFA 2017, finalen e parë të konkurrencës së UEFA-s në Maqedoni.[2]

Rindërtimi dhe zgjerimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekti për stendën në jug u projektua në vitin 1977 nga arkitektët Dragan Krstev dhe Todorka Mavkova nga Beton. Ndërtimi i stadiumit në formën e tij të tanishme filloi në vitin 1978, me ndërtimin e stacionit jugor, i cili zgjati dy vjet. Rindërtimi dhe zgjerimi filluan pas një vonese të gjatë në zbatimin e projektit në janar të vitit 2008. Ndërtimi i një baze të re veriore u përfundua në gusht 2009 dhe u përdor në 2 gusht 2009, festën kombëtare maqedonase "Ilinden". Dhjetë ditë më vonë, më 12 gusht, ekipi kombëtar i futbollit të Maqedonisë luajti një ndeshje miqësore kundër Spanjës së atëhershme të Botërorit, si pjesë e 100 vjetorit të futbollit në Maqedoni.[3] Rindërtimi i stendës jugore filloi në vitin 2009, i cili u vendos në funksionim më 30 korrik të atij viti për ndeshjen mes FK Rabotnički dhe FC Liverpool[4]. Menjëherë pas kësaj filloi ndërtimi i stendave të reja perëndimore dhe lindore. Deri në mes të korrikut 2012, shumica e stadiumit u përfundua me rindërtimin e fushës së re dhe gjurmës atletike. Më 25 korrik 2012, FK Vardar luajti FC BATE Borisov në raundin e dytë kualifikues të Ligës së Kampionëve të UEFA-s për të ri-hapur stadiumin.[5][6] Në nëntor 2016, Arena Philip II u riemërua në Telekom Arena për shkak të marrëveshjes së sponsorizimit me Makedonski Telekom.[7]

Kostoja e ndërtimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2008, stadiumi ka parë investime prej rreth dy miliardë denarë, ose 32 milionë euro. Faza e dytë, e cila filloi në nëntor të vitit 2011, është rindërtimi i planifikuar i terrenit dhe gjurmës atletike. Rruga e atletikës rreth katranit, nga origjinali 6 do të zgjerohet në 8 këngë drejtimin dhe do të përdorë sipërfaqen e pistave Tartan. Kostoja totale për këtë fazë është € 3.5 milion.[8] Deri në vitin 2013 duhet të përfundojë me përfundimin e një fasade të re të ndriçuar të jashtme. Kostoja e përgjithshme e ndërtimit për të gjitha veprimet që lidhen me stadiumin në periudhën 2008-2013 vlerësohet të arrijë mbi 60 milionë euro.[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Arkivuar".Arkivuar nga origjinali në 19 Dhjetor 2014.
  2. ^ http://www.uefa.com/uefasupercup/news/newsid=2262118.html
  3. ^ MacedonianFootball.com
  4. ^ Liverpool Echo
  5. ^ MacedonianFootball.com
  6. ^ UEFA.com Vardar-BATE 0:0
  7. ^ "Арената "Филип II" се ребрендира во "Телеком арена"" Arkivuar 22 nëntor 2016 tek Wayback Machine. Utrinski vesnik (në maqedonisht). MPM Makedonija. 4 Nëntor 2016.
  8. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2012. Marrë më 22 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  9. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2018. Marrë më 22 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)