Jump to content

Argenteuil

Coordinates: 48°57′00″N 2°15′00″E / 48.9500°N 2.2500°E / 48.9500; 2.2500
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Argjendelja
Nënprefekturë dhe komunë
Bazilika e Argjendeljës
Bazilika e Argjendeljës
Stema Argjendelja
Vendndodhja (në të kuqe) brenda periferive të brendshme dhe të jashtme të Parisit
Vendndodhja (në të kuqe) brenda periferive të brendshme dhe të jashtme të Parisit
Argenteuil is located in Earth
Argenteuil (Earth)
Koordinatat: 48°57′00″N 2°15′00″E / 48.9500°N 2.2500°E / 48.9500; 2.2500
VendiFranca
RajoniÎle-de-France
DepartamentiVal-d'Oise
QarkuArgenteuil
KantoniArgenteuil-1
Argenteuil-2
Argenteuil-3
NdërkomunalitetMétropole du Grand Paris
EPT Boucle Nord Seine
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Georges Mothron[1]
Sipërfaqja
1
17.220 km2 (6.649 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
108.567
 • Dendësia6,300/km2 (16,000/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
95018 /95100
Lartësia21–167 m (69–548 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Argenteuil ( Frëngjisht: [aʁʒɑ̃tœj]  ( dëgjoni); Shqip: Argjendelja) është një komunë në periferitë veriperëndimore të Parisit, Francë . Ndodhet 12.3 km nga qendra e Parisit . Argjendelja është një nënprefekturë e departamentit Val-d'Oise, selia e qarkut të Argjendeljës . Argjendelja është pjesë e Metropole du Grand Paris .

Argjendelja është komuna e katërt më e populluar në periferi të Parisit (pas Boulogne-Billancourt, Saint-Denis dhe Montreuil ) dhe më e populluara në departamentin Val-d'Oise, megjithëse nuk është prefektura e saj, e cila ndahet midis komunave Cergy dhe Pontoise .

Argjendelja kufizohet me komuna në 3 departamente të tjera përveç Val d'Oise : departamentet Yvelines, Hauts-de-Seine dhe Seine-Saint-Denis .

Emri në frëngjisht Argenteuil është regjistruar për herë të parë në një statut mbretëror të vitit 697 si Argentoialum, nga një rrënjë latine / galike argento që do të thotë "argjend", "i argjendtë", "i shndritshëm", ndoshta në lidhje me sipërfaqen shkëlqyese të lumit Senë, në brigjet e të cilit ndodhet Argjendelja, dhe nga një gjuhë galike "e - gla që do të thotë " [2] ,ix."

Argenteuil u themelua si një manastir në shekullin e VII (shih Pierre Abélard dhe Konventa e Argenteuil). Manastiri që u ngrit nga manastiri u shkatërrua më vonë gjatë Revolucionit Francez .

Një arratisje rurale për parisienët, tani është një periferi e Parisit. Piktorët e bënë të famshëm Argjendeljën, duke përfshirë Claude Monet, Eugène Delacroix, Auguste Renoir, Gustave Caillebotte, Alfred Sisley dhe Georges Braque .

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17935.356—    
18004.609−13.9%
18064.249−7.8%
18214.423+4.1%
18314.542+2.7%
18364.536−0.1%
18414.377−3.5%
18464.586+4.8%
18514.767+3.9%
18565.857+22.9%
18617.269+24.1%
18668.176+12.5%
18728.389+2.6%
18768.990+7.2%
188111.849+31.8%
188612.809+8.1%
189113.339+4.1%
189615.116+13.3%
190117.375+14.9%
190619.829+14.1%
191124.282+22.5%
192132.173+32.5%
192644.538+38.4%
193170.657+58.6%
193659.314−16.1%
194653.543−9.7%
195463.316+18.3%
196282.321+30.0%
196890.480+9.9%
1975102.530+13.3%
198295.347−7.0%
199093.096−2.4%
199993.961+0.9%
2007102.572+9.2%
2012104.962+2.3%
2017110.210+5.0%

Piktura të famshme të Argjendeljës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Në pikturën e tij të vitit 1872, Pranvera, Monet ishte i interesuar të studionte se si ngjyrat e papërziera mund të sugjeronin efektin e dritës së shkëlqyer të diellit të filtruar nëpër gjethe [3] Muzeu i Artit Walters .
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ Lambert, Pierre-Yves (2008). "Patrick Sims-Williams. «Welsh Iâl, Gaulish Names in Ial- and -ialo-, and the God Ialonus», Cambrian Medieval Celtic Studies 49, Summer 2005, 57-72". Études Celtiques. 36 (1): 259–261. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Springtime". The Walters Art Museum. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)