Arif Erdem

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Arif Erdem

Erdem në 2013
Të dhënat vetjake
Emri i plotëArif Erdem
Datëlindja2 janar 1972
VendlindjaStamboll, Turqi
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniSulmues
Karriera me të rinjtë
1986–19??Yeşilılgazspor
19??–1991Zeytinburnuspor
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1991–2000Galatasaray244(64)
2000Real Sociedad2(1)
2000–2005 Galatasaray103(41)
Gjithsej349(106)
Karriera ndërkombëtare
1991–1993Turkey U2110(1)
1993Turqia Olimpike5(1)
1994–2003[1]Turqi 🇹🇷60(11)
Skuadra të menaxhuara
2006–2011İstanbul B.B. (Assistant)
2011–2012İstanbul B.B.
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Arif Erdem (lindur më 2 janar 1972) është një menaxher i futbollit në pension dhe ish-lojtar profesionist turk, i cili ka luajtur në pozicionin sulmues.

Duke filluar me klubin vendas Zeytinburnuspor në vitin 1990, Erdem pati një karrierë profesionale 15-vjeçare. Ai shënoi 106 gola në 341 ndeshje të ligës dhe përfundoi golashënuesi më i mirë i përbashkët i Super Ligës Turke me İlhan Mansız në përfundim të sezonit 2001–02.

Arif Erdem është me origjinë shqiptare.[nevojitet citimi i plotë]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Arif Erdem – International Appearances". Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Marrë më 8 janar 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)