Arif Gjyli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Arif Gjyli (Shkodër, 1913 - 23 shtator 1989) ka qenë arsimtar, deputet në Kuvendin Popullor,[1] veprimtar antifashist i LANÇ-it, studjues i letërsisë së bejtexhinjve, letërsisë për fëmijë dhe eposit.[2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Juka, Gëzim H. (2018). Shkodranët e 7 prillit dhe të 29 nëntorit. Tiranë: Reklama. fq. 198. ISBN 9789928440358.
  2. ^ Bushati, Xhahid (2019). "Arif Gjyli, përshtatësi i parë i Eposit të Kreshnikëve" (PDF). Gegnia. 9: 57–73.