Ariu panda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ariu panda
Ariu panda në Ocean Park Hong Kong
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
A. melanoleuca
Nënllojet

Ariu panda ose shkurt panda, është një gjitarë që bën ´pjesë në familjen Ursidae. Karakterizohet nga njolla të mëdha e të zeza rreth syve, mbi veshë dhe nëpër trupin e tij të rrumbullakët. Megjithëse i përket rendit Carnivora, ariu panda është një gjellëngrënës, me gjethe bambu që përbëjnë më shumë se 99% të dietës së saj. Arinjtë panda më të egra herë pas here do të hanë barëra të tjerë, zhardhokë të egër, apo edhe mish në formë zogjsh, brejtësish ose karkalecash. Në robëri, ata mund të marrin mjaltë, vezë, peshk, jams, gjethe shkurresh, portokall ose banane së bashku me ushqim të përgatitur posaçërisht.[1][2]

Ariu panda jeton në disa vargmale në Kinën qendrore, kryesisht në Sichuan, por edhe në Shaanxi dhe Gansu fqinje.[3] Si rezultat i bujqësisë, shpyllëzimeve dhe zhvillimeve të tjera, ariu panda është dëbuar nga zonat e ultësirës ku ka jetuar dikur, dhe është një specie e cënuar e ruajtjes. Një raport i vitit 2007 tregoi 239 panda që jetonin në robëri brenda Kinës dhe 27 të tjera jashtë vendit.[4] Deri në dhjetor 2014, 49 panda jetuan në robëri jashtë Kinës, duke jetuar në 18 kopshte zoologjike në 13 vende të ndryshme.[5]

Ariu panda njihet si simbol i Fondit Botëror të Kafshëve të Egra dhe ishte një nga pesë Fuwa për Lojërat Olimpike Verore 2008Pekin. Dhuratat në formën e pandave për kopshtet zoologjike janë përdorur si një mënyrë që Kina të përmirësojë marrëdhëniet e saj me shtetet në botën perëndimore.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Giant Panda" (në anglisht). Discovery Communications, LLC. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2010. Marrë më 8 gusht 2010.
  2. ^ "Giant Pandas" (në anglisht). National Zoological Park. Marrë më 7 nëntor 2010.
  3. ^ Scheff, Duncan (2002). Giant Pandas. Animals of the rain forest (në anglisht) (bot. illustrated). Heinemann-Raintree Library. fq. 8. ISBN 0-7398-5529-8.
  4. ^ "Number of pandas successfully bred in China down from last year". Xinhua (në anglisht). 8 nëntor 2007. Marrë më 22 korrik 2008.
  5. ^ "Panda Zoos Around The World". GiantPandaZoo.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2016.