Ariu polar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ariu polar
Polar Bear 2004-11-15.jpg
Klasifikimi shkencor
Domeni: Eukarya
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Familja: Ursidae
Gjinia: Ursus
Speciet: U. maritimus
Emri binominal
Ursus maritimus
Phipps, 1774[1]
Shtrirja e arinjve polar në botë.
Shtrirja e arinjve polar në botë.
Sinonimet

Ursus eogroenlandicus
Ursus groenlandicus
Ursus jenaensis
Ursus labradorensis
Ursus marinus
Ursus polaris
Ursus spitzbergensis
Ursus ungavensis
Thalarctos maritimus

Ariu polar klasifikohet si grabitqari më i madh bashkë me ariun kodiak që ekziston në botë. Një ari polar mashkull mund të arrijë një perimetër të kokës rreth 2,40m-2,60m por ka pasur raste që kanë matur perimetër të kokës deri ne 3,40m. Lartësia nga toka deri te fundi i krahëve është 1,60m. Pesha e ariut polar sillet prej 300 kg deri në 800 kg(mesatarja është 420 kg-500 kg).

Arinjtë më të vegjël polar jetojnë në Svalbard kurse arinjtë më të mëdhenj gjenden në ruggën e beringut. Si të gjithë arinjtë ariu polar e ka një bisht të vogël 7 cm deri në 13 cm.

Përhapja[redakto | redakto tekstin burimor]

Arinjtë polar jetojnë gati vetëm në polin e veriut. Shumica e arinjve polar rrinë gati të gjithë vitin në afërsi të brigjeve të detit ose nëpër akull për të gjuajtur foka.Më së shumti i pëlqejnë vendet ku ka frymë dhe krijohen shumë valë sepse ashtu akulli çahet dhe krijohen disa vende pa akull. Në verë arinjtë polar rrinë në skajet jugore të vendeve me akull lëvizës.

Një kohë të gjatë shkencëtarët kishin menduar se arinjtë polar janë udhëtues dhe udhëtojnë me lëvizjen e akullit, por zbulimet më të reja tregojnë se ka shumë popullata arinjësh të cilat rrinë vetëm në një vend.

Arinjtë polar jetojnë në këto toka:tokën e Svalbardit,në siberinë veriore,në ishujt e wrangut, Alaskës veriore,në Kanada dhe në Grenlandë. Të vetëm janë gjendur edhe në Islandë dhe në tokën e re.

Përshkrimi trupor[redakto | redakto tekstin burimor]

Vetitë fizike[redakto | redakto tekstin burimor]

Llojet[redakto | redakto tekstin burimor]

Ariu Polar

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Phipps, John (1774). A voyage towards the North Pole undertaken by His majesty's command, 1773 /by Constantine John Phipps. London :Printed by W. Bowyer and J. Nicols, for J. Nourse. p. 185. Marrë më 2008-09-08. 

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Ursus maritimus

Stampa:Wikispecies