Jump to content

Arkipelagu japonez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e Japonisë

Arkipelagu japonez (日本列島, Nihon Rettō) është një grup prej 6,852 ishujsh që formojnë vendin e Japonisë. Shtrihet mbi 3,000 km[1] nga Deti i Okotskut në jugperëndim deri në Detin Filipine në jug përgjatë bregdetit verilindor të kontinentit Euroazia. Përbëhet nga ishuj nga Harku Ishulli Sakhalin, Harku Verilindor i Japonisë deri tek Ishujt Ryukyu dhe Ishujt Nanpō. Japonia është vendi më i madh ishullor në Azinë Lindore dhe shteti ishullor i 4-të më i madh në botë me 377.975.24 km2.[2] Ka zonën ekskluzive ekonomike të 8-të më madh prej 4,470,000 km2.

Termi “ishull kryesor” u përdor në fund të Luftës së Dytë Botërore për të përcaktuar zonën e Japonisë në të cilën do të kufizohej sovraniteti i saj dhe rregulli kushtetues i Perandorit. Termi përdoret zakonisht sot për të dalluar arkipelagun nga kolonitë e Japonisë dhe territoret e tjera në gjysmën e parë të shekullit të 20-të.

Ishulli Sakhalin i përket Rusisë që nga viti 1946, edhe pse gjeografikisht është pjesë e arkipelagut japonez.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Arkipelagu përbëhet nga 6,852 ishuj,[3] nga të cilat 430 janë të banuara. Pesë ishujt kryesorë, nga veriu në jug, janë Hokaido, Honshū, Shikoku, Kyūshū dhe Okinava.[4] Honshū është më i madhi dhe referohet si kontinent japonez.

Topografia aktuale e arkipelagut japonez është:

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Water Supply in Japan" (në anglisht). Ministria e Shëndetësisë, Punës dhe Mirëqenies. Arkivuar nga origjinali (website) më 26 janar 2018. Marrë më 26 shtator 2018.
  2. ^ "Island Countries Of The World" (në anglisht). WorldAtlas.com. Arkivuar nga origjinali më 2017-12-07. Marrë më 2019-08-10.
  3. ^ "離島とは(島の基礎知識)" (në japonisht). Ministria e Tokës, Infrastrukturës, Transportit dhe Turizmit. Arkivuar nga origjinali (website) më 13 nëntor 2007. Marrë më 3 tetor 2018.
  4. ^ "離島とは(島の基礎知識)" [çfarë është një ishull i largët?]. MLIT (Ministry of Land, Infrastructure, Transport and Tourism) (në japonisht). Ministria e Tokës, Infrastrukturës, Transportit dhe Turizmit. 22 gusht 2015. Arkivuar nga origjinali (website) më 2007-11-13. Marrë më 9 gusht 2019.