Arkivoli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Një dyqan arkivolesh

Arkivoli është një kuti funerali zakonisht prej druri që përdoret për të mbajtur një kufomë, qoftë për varrosje ose për kremrim. [1]

Dëshmia më e hershme e mbetjeve të arkivolit prej druri, e datuar në vitin 5000 p.e.s. u gjet në Varrin 4 në Beishouling, Shaanxi, Kinë. Dëshmi të qarta të një arkivoli prej druri drejtkëndor u gjetën në Varrin 152 në një vend të hershëm Banpo. Arkivoli Banpo i përket një vajze katër vjeçare; ajo ka 1.4   m (4.6   ft) me 0,55   m (1.8   ft) dhe 3-9   cm të trasha. Rreth 10 arkivole prej druri janë gjetur në vendin e kulturës Dawenkou (4100–2600 p.e.s) në Chengzi, Shandong . [2] [3] Trashësia e arkivolit, siç përcaktohet nga numri i kornizave të drurit në përbërjen e tij, gjithashtu theksoi nivelin e fisnikërisë, siç përmendet në Klasikun e Riteve, [4] Xunzi [5] dhe Zhuangzi . [6] Shembuj të kësaj janë gjetur në disa site neolitike: arkivoli i dyfishtë, më i hershmi i të cilit u gjet në vendin e kulturës Liangzhu (3400–2250 p.e.s.) në Puanqiao, Zhejiang, përbëhet nga një arkivol i jashtëm dhe i brendshëm, ndërsa arkivoli i trefishtë, me gjetjet e saj më të hershme nga vendet e kulturës Longshan (3000–2000 p.e.s.) në Xizhufeng dhe Yinjiacheng në Shandong, përbëhet nga dy arkivole të jashtëm dhe të brendshëm. [7]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Mattioli, Dana (24 shk 2010). "Casket Makers Dig In as Sales Take Hit". The Wall Street Journal (në anglisht).
 2. ^ Wang (1997), 93–96.
 3. ^ Underhill (2002), 106.
 4. ^ Legge (2004), 525.
 5. ^ Watson (2003), 101.
 6. ^ Mair (1997), 336.
 7. ^ Luan (2006), 49–55.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Regula Tschumi: The Figurative Palanquins of the Ga. History and Significance, in: African Arts, Vol. 46, Nr. 4, 2013, p. 60-73.
 • Roberta Bonetti: Alternate Histories of the Abebuu Adekai. African Arts, Vol. 43, No. 3, 2010, p. 14-33.
 • Thierry Secretan: Going into darkness: Fantastic coffins from Africa. London 1995.
 • Regula Tschumi: The Buried Treasures of the Ga. Coffin Art in Ghana. Benteli, 2008.  ISBN 978-3-7165-1520-4.