Armët Zastava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Punëtoria e Armëve Zastava

Armët Zastava (serbisht: Застава oружје, Zastava oružje) është një prodhues serb i armëve të zjarrit dhe artilerisë, me bazë në Kragujevac, Serbi.

Ajo u themelua në 1853 kur lansoi topin e parë. Është prodhuesi kryesor i armëve të zjarrit në Serbi dhe është një kontribues i madh në industrinë vendase të mbrojtjes. Zastava prodhon dhe eksporton një shumëllojshmëri të gjerë produktesh në mbi dyzet vende, duke përfshirë të famshmen Zastava M70, një pushkë kallashnikov.

Lidhjet e Jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

https://en.wikipedia.org/wiki/Zastava_Arms