Jump to content

Armenia në Festivalin Evropian të Këngës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Armenia
Flag
Televizioni transmetuesAMPTV
Eventi përzgjedhës
Festival Nacional
Zgjedhje e Perbrendshme
 • 2006
 • 2014–2016
 • 2019
 • 2022-2024
Paraqitjet
Paraqitjet13(10 finale)
Paraqitja e parë2006
Rezultatet më të mira4-të ; 2008, 2014
Rezutatet jo të mira16-të SF ; 2019
Link
Faqja zyrtare: Armenia në Eurovizion
Sirusho ne Beograd 2008

Armenia bëri debutimin e saj në vitin 2006 ne Athinë të Greqisë dhe ka qenë shteti i parë kaukazian.Që nga atëhere,ka marrë pjesë në festival 13 herë dhe 10 nga këto performanca janë kualifikuar në finale.Rezultati më i mirë i Armenisë ka qenë ne vitin 2008 dhe 2014 ku u rendit e 4.Në 2008,Armenia u përfaqsua nga Sirusho me këngën "Qele Qele" dhe në 2014 nga AramMp3 me këngën "Not Alone".Në vitin 2011 ,Armenia nuk u kualifikua në finale për herë të parë.Në vitin 2012 ,u tërhoq nga gara për shkak të problemeve politike me Azerbaixhanin që ishte shteti mikpritës atë vit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Armenia debutoi ne Festival ne 2006 me këngën "Without Your Love" e interpretuar nga André.Armenia i duhej të konkuronte fillimisht në gjysmëfinale për shkak se ishte debutimi i saj.Armenia u kualifikua në finale dhe zuri vendin e 8 ne Finale.

Duke qenë se ishte TOP 10 vitin e kaluar,Armenia u kualifikua automatikisht ne Finalen e festivalit te 2007-s.Kënga e përzgjedhur performoi e 23-ta në finale dhe zuri përsëri vendin e 8.

Armenia ne 2008,mori rezultatin e saj më të mirë duke zënë vendin e 4 në finale.Armenia u përfaqsua nga Sirusho me këngën "Qele Qele",dhe mori 12 pikë nga 8 shtete.Ky rezultat u ndoq nga dy TOP 10 të tjera ne 2009 dhe 2010.Në 2011,Armenia dështoi të kualifikohej,kur u përfaqsua nga Emmy me këngën "Boom Boom" dhe për një pikë Armenia do të futej në finale.

Në 2012,Armenia u tërhoq për herë të parë nga festivali për shkak të problemeve politike me shtetin mikpritës Azerbaixhanin,gjithashtu Armenia konfirmoi pjesmarrjen e saj ne festivalin e 2013.

Në 2014,Armenia mori përseri vendin e 4 .Armenia u përfaqsua nga AramMp3 me këngën "Not Alone".Armenia ka qenë në festival 13 herë dhe 10 nga këto kanë qenë të kualifikuara në finale.Në 2018 dhe 2019 ,Armenia nuk arriti dot të kualifikohej në finale.Rezultati më i dobet i Armenisë ka qenë ne 2019 ku zuri vendin e 16 ne gjysmë finalen e dyte.

Çdo vit pas festivalit,Televizioni Publik Armen(AMPTV) ka një program të quajtur Eurovision Daily.Ky program tregon për eksperiencat e çdo përfaqsuesi armen.

Pjesëmarrësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Këngëtarë Kënga Finale Pikët Gjysëm Pikët
2006 André "Without Your Love" 8 129 6 150
2007 Hayko "Anytime You Need" 8 138 TOP 10 vitin e kaluar
2008 Sirusho "Qélé, Qélé" (Քելե Քելե) 4 199 2 139
2009 Inga dhe Anush Arshakyans "Jan Jan" (Ջան Ջան) 10 92 5 99
2010 Eva Rivas "Apricot Stone" 7 141 6 83
2011 Emmy "Boom Boom" Nuk u Kualifikua 12 54
2013 Dorians "Lonely Planet" 18 41 7 69
2014 Aram MP3 "Not Alone" 4 174 4 121
2015 Genealogy "Face The Shadow" 16 34 7 77
2016 Iveta Mukudechyan "LoveWave" 7 249 2 243
2017 Artsvik "Fly With Me" 18 79 7 152
2018 Sevak Khanagyan "Qami" (Քամի) Nuk u Kualifikua 15 79
2019 Srbuk "Walking Out" Nuk u kualifikua 16 49
2020 Athena Manoukian "Chains on You" Festivali u Anullua
2022 Rosa Linn "Snap" 20 61 5 187
2023 Brunette "Future Lover" 14 122 6 99
2024 Ladaniva "Jako" 8 183 3 137

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi Marcel Bezençon[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Qyteti Mikpritës Kategoria Kënga Performuesi Kompozitori Finalja Pikët Lj
2008 Serbia Beograd Çmimi fansave "Qele Qele" Sirusho H.A. Der-Hovagimian, Sirusho 4 199 [1]

Përfshirja e Lidhur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetarët e Delegacionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Kryetari i Delegacionit Lj
2006-2010 Diana Mnatsakanyan [2]
2011-2018 Gohar Gasparyan [3]
2019-2023 David Tserunyan and Anush Ter-Ghukasyan [4]
2024 David Tserunyan [5]

Komentatorët dhe Zëdhënësi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Komentatori Komentatori i dytë Zëdhënësi Lj
2006 Gohar Gasparyan Felix Khachatryan Gohar Gasparyan [6]
2007 Gohar Gasparyan No Sirusho [7]
2008 Felix Khachatryan Hrachuhi Utmazyan Hrachuhi Utmazyan [8]
2009 Khoren Levonyan No Sirusho [9]
2010 Khoren Levonyan Hrachuhi Utmazyan Nazeni Hovhannisyan [10]
2011 Artak Vardanyan No Lusine Tovmasyan [11]
2012 Gohar Gasparyan Artur Grigoryan No [12]
2013 André (gjysmefinale),

Erik Antaranyan (finale)

Arevik Udumyan (gjysmefinale),

Anna Avanesyan (finale)

André [13]
2014 Erik Antaranyan (gjysmefinale),

Tigran Danielyan (finale)

Anna Avanesyan (gjysmefinale),

Arevik Udumyan (finale)

Anna Avanesyan [14]
2015 Erik Antaranyan (gjysmefinalja 1),

Vahe Khanamiryan (gjysmefinalja 2),

Avet Barseghyan (finale)

Aram Mp3 (gjysmefinalja 1 ),

Hermine Stepanyan (gjysmefinalja 2 ),

Arevik Udumyan (finale)

Lilit Muradyan [15]
2016 Avet Barseghyan No Arman Margaryan [16]
2017 Avet Barseghyan Gohar Gasparyan Iveta Mukuchyan [17]
2018 Avet Barseghyan Felix Khachatryan Arsen Grigoryan [18][19]
2019 Avet Barseghyan Aram Mp3 Aram Mp3 [20][21]

Shih Gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Çmimet e Marcel Bezençon" (në anglisht).
 2. ^ "Kryetari delegacionit 2006-2010" (në anglisht).
 3. ^ "Kryetari Delegacionit 2011-2018" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 maj 2015. Marrë më 7 korrik 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 4. ^ "Kryetarët e Delegacionit" (në anglisht).
 5. ^ Conte, Davide (23 mars 2024). "🇦🇲 Armenia: Details About Ladaniva's Staging For Eurovision 2024". eurovoix.com. Marrë më 17 maj 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Komentatoret 2006" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2006. Marrë më 7 korrik 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 7. ^ "Zëdhënësi 2007" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2020. Marrë më 7 korrik 2020.
 8. ^ "Komentatori 2008". youtube (në anglisht).
 9. ^ "Komentatoret 2009" (në anglisht).
 10. ^ "Komentatoret 2010" (në anglisht).
 11. ^ "Armenia 2011" (në anglisht).
 12. ^ "Komentatoret 2012" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2020. Marrë më 7 korrik 2020.
 13. ^ "Armenia 2013" (në anglisht).
 14. ^ "Armenia 2014" (në anglisht).
 15. ^ "Armenia 2015" (në anglisht).[lidhje e vdekur]
 16. ^ "Zëdhënësi i Armenisë për Festivalin e 2016" (në anglisht).
 17. ^ "Armenia 2017" (në anglisht).
 18. ^ "Komentatoret e Armenisë 2018" (në anglisht).
 19. ^ "Armenia 2018" (në armenisht).
 20. ^ "Armenia 2016" (në armenisht). Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2019. Marrë më 7 korrik 2020.
 21. ^ "Zëdhësi i Armenisë 2019" (në armenisht).