Arqipeshkvia e Tivarit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e dioqezave katolike në Mal të Zi

Aqipeshkvia e Tivarit (malazisht: Barska nadbiskupija; latinisht: Archidioecesis Antibarensis) është një dioqezë e Kishës KatolikeMal të Zi. [1][2] Selia e arqipeshkvisë është në qytetin e Tivarit. Ajo u themelua si një dioqezë në shekullin e 9-të dhe u ngrit në rang arqipeshkvie në vitin 1089. Arqipeshkvi akual është Rrok Gjonlleshaj.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Archdiocese of Bar (Antivari)" Catholic-Hierarchy.org. David M. Cheney. Retrieved February 29, 2016
  2. ^ "Archdiocese of Bar" GCatholic.org. Gabriel Chow. Retrieved February 29, 2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]