ArtMotion

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
ArtMotion Logo.jpg

ArtMotion është ofruesi i shërbimit të internetit dhe lider në tregun e telekomunikacionit.

ArtMotion është themeluar në vitin 2003 dhe nga viti 2008 ka filluar me ofrimin e shërbimeve të Internetit në Kosovë, kurse nga vitit 2011 ofron edhe shërbime të televizionit kabllor.

Artmotion ka një ndër rrjetet më të avancuara në Kosovë, dhe ofron shërbime të internetit përmes fibrit optik, rrjetit koaksial dhe rrjetit mikrovalor në të gjithë territorin e Kosovës. Është një nga 4 operatorët e licensuar për nyje ndërkombëtare KOS-IX.

Poashtu Artmotion është i licensuar nga ARKEP dhe KPM për ofrimin e shërbimeve të Internetit, Kabllovikut dhe IPTV.

Artmotion në vitin 2018 ka filluar me operimin e platformës televizive vetanake dhe dalëngadal po nis dominimin në tregun kosovar përshkak të programacionit sportiv, argëtues dhe poashtu lidhjeve të ngushta me kanalin televiziv më të shikuar në vend Klan Kosova dhe inkuadrimit brenda programeve të kanaleve sportive të Arena Sport (lider në Gadishullin Ballkanik sa i përket sportit dhe licensave të ligave).

Poashtu platforma Artmotion në muajt e fundit ka bashkuar programacionin me platformën rivale Kujtesa, duke kombinuar kanalet televizive dhe duke blerë së bashku licensat e ligave sportive.

Pakot që ofron Artmotion (Verë 2021)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pakot e kombinuara të cilat Artmotion i ofron aktualisht për klientët kosovar janë: PAKO START, PAKO EKSTRA DHE PAKO KAMPION.

Pako Start ofron 150 kanale televizive (kombëtare, ndërkombëtare, argëtuese dhe informative) si dhe 100 mbps shpejtësi të internetit.

Pako Ekstra ofron 200 kanale në kualitetin high definition(HD) duke përfshirë edhe një pjesë të programeve sportive (5 kanale nga 21 të mundshme) si dhe shpejtësi të internetit prej 150 mbps.

Pako Kampion është padyshim pako më e kompletuar që kjo platformë ofron, teksa pagesa për të është 25.99€. 250 mbps është shpejtësia e internetit që ofron kjo pako teksa numri i kanaleve televizive është plotë 250 me të gjitha sportet (Art Sport, KSport dhe Arena Sport, Liverpool TV, NBA TV, Eurosport)

Kampionatet sportive që transmetohen në Artmotion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artmotion aktualisht është lider i padiskutueshëm sa i përket ofrimit të programacionit sportiv, me shumë prej ligave dhe turneve më të rëndësishëm që vijnë ekskluzivisht në ekranet e shikuesëve.

Fillimisht në vitin 2018 kompania nisi me transmetimet e Basketbollit vendor duke e ngritur atë në tjetër nivel me transmetime të shumta nga Superliga, Liga e Parë, Liga e Femrave, Ligat e të rinjëve dhe kombëtarja. Pas basketbollit vendor në platformë u shtuan edhe garat rally me vetura si dhe futbolli argjentinas dhe Kupa e Gjermanise (DFB Pokal) si dhe liga të ndryshme nga Hendbolli, Volejbolli, Atletika dhe Noti.

Muajt në vazhdim sollën në Artmotion edhe garat e shpejtësisë në Formula 1 dhe Moto GP si dhe Judon e kikboksin që erdhi me Enfusion dhe One Championship, para se më pas të arriheshin edhe të drejtat nga liga më e rëndësishme e basketbollit në botë, NBA dhe poashtu ABA Liga Rajonale. Artmotion gjatë kësaj kohe poashtu bëri të ditur se ka blerë të drejtat e UEFA Champions League, Europa League dhe Conference League duke nisur nga sezoni 2021/22.

Fillimi i sezonit 2020/21 në këtë platformë nisi me Superligën e Kosovës në Futboll teksa ndeshja e parë e transmetuar ishte Trepca - Arbëria. Në muajin tetor platformës iu bashkua edhe Bundesliga e më pas edhe Counter Strike: GO.

Me të përfunduar stinori 2020/21 në verën e vitit 2021, Artmotion bëri zyrtare edhe blerjen e të drejtave të La Ligas spanjolle dhe Ligue 1 franceze e më pas poashtu platformës përmes kanaleve Arena Sport iu bashkangjit edhe Serie A italiane.

Komentatorët e Artmotion për këto liga janë:

Agon Fehmiu, Arlind Sadiku, Andi Shabani, Arbon Flugaj, Engjëll Bërbatovci, Emanuell Syla, Jon Ajeti, Lirim Peci, Naim Selmani, Ulpiana Emra dhe Valon Krasniqi kurse me raste ka komentator të tjerë të përkohshëm që komentojnë garat e Formula 1, NBA dhe CS:GO.