Askvoll

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Askvoll (kthjellim).


Askvoll
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Askvoll

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Askvoll
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Aud Kari Steinsland (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°24′V 5°14′L / 61.400°V 5.233°L / 61.400; 5.233 (Askvoll)Koordinatat: 61°24′V 5°14′L / 61.400°V 5.233°L / 61.400; 5.233 (Askvoll)
Sipërfaqja 322 km2
Popullsia 3.260 banorë 2004
Dendësia 10,12 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Askvolling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0220
Vendndodhja
Askvoll is located in Norvegjia
Askvoll
Askvoll
Askvoll – harta_foto
www.aremark.kommune.no

Askvoll është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 322 km² dhe popullsi 3260 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Askvoll – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]