Aslı Enver

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aslı Enver
U lind në10 maj 1984
KombësiaTurke

Aslı Enver (lindi më 10 maj 1984) është aktore turke. Ajo është e njohur për role të ndryshme si Mine në Kavak Yelleri, si Ahu Kumral në Sunskunlar dhe si Syreja në Nusja nga Stambolli. Ajo është gjithashtu e njohur për rolet e saj në Kayıp, Bana Artık Hicran De, Kardeşim Benim, and Tamam mıyız?.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aslı lindi në Londër, Angli dhe jetoi atje deri në moshën 12 vjeçare.[1] Ajo ka pasaportën britaneze. Babai i saj që u rrit në Londër dhe takoi nënën e Asllës në Londër, duke ardhur nga Turqia për të studiuar jashtë vendit.[1] Gjuha amtare e Asllës është anglishtja. Ajo nuk dinte të fliste turqisht kur erdhi në Stamboll dhe më vonë u bë e rrjedhshme.

Ajo kishte rolin e saj të parë të vogël në Uzay sitkomu. Më vonë, ajo mori pjesë në serinë televizive Hayat Bilgisi dhe luajti personazhin kryesor "Mine Ergun" në serinë popullore të të rinjve Kavak Yelleri për pesë sezone. Ajo ka vepruar në filma Tamam mıyız? dhe Kardeşim Benim dhe luajti në serialin televiziv Suskunlar, Kayıp, Bana Artık Hicran De, Mutlu Ol Yeter dhe Kış Güneşi.[2] Ajo gjithashtu këndoi këngën e Demet Sağıroğlu të quajtur Arnavut Kaldiri në O Ses Türkiye.[3] Enveri luajti në serinë televizive Nusja nga Stambolli së bashku me Özcan Deniz. Në vitin 2020, ajo luajti rolin e Ajshe Karaali në serinë Babil.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo u martua me Birkan Sokullu më 13 korrik 2012.[1] Më 27 gusht 2015, ajo bëri një deklaratë përmes avokatit të saj dhe njoftoi divorcin e saj.

Në vitin 2015, ajo u bë e afërt me Murat Boz, me të cilin filloi një lidhje në vitin 2016. Çifti u ndanë në maj 2017.[4] Pas disa muajsh pajtimi, përfundimisht i dhanë fund lidhjes së tyre në prill 2018. Në nëntor 2018, ata njoftuan pajtimin e tyre pas 8 muajsh ndarje.[5] Sidoqoftë, ata u ndanë përsëri në tetor 2019.[6]

Në maj 2020, ajo konfirmoi se ishte diagnostikuar me disleksi në moshë të re.[7]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Producenti Shënimet
2002 Ayna Egemen Sanxhak Film i shkurtër
2013 Tamam mıyız? Beste Çağan Irmak Film kinemaje
2016 Kardeşim Benim Zejnep Ujsal Mert Baykal Film kinemaje
2017 Öteki Taraf Exhe Özcan Deniz Film kinemaje
2022 Sen Yaşamaya Bak Hakan Kıravaç Film kinemaje

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
2002-2003 Uzay Sitcomu Dujgu Mysafire
2003-2004 Hayat Bilgisi Hazal Roli mbështetës
2008-2012 Kavak Yelleri Mine Ergun Roli kryesor
2012 Suskunlar Ahu Kumral Roli kryesor
2013-2014 Kayıp Özlem Albayrak Roli kryesor
2014 Bana Artık Hicran De Hixhran Ejypollu Roli kryesor
2015 Mutlu Ol Yeter Zejnep Roli kryesor
2016 Diell Dimri Nisan Roli kryesor
2017-2019 Nusja nga Stambolli Syreja Boran Roli kryesor
2020 Babil Ajshe Karaali Roli kryesor
2021- Skandal Roli kryesor

Reklamat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reklam Filmleri
Yapı Kredi
Lescon
Molped
Mavi Yeşil
Loreal Paris
Penti
Bepanthol

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Hürriyet (2011-03-19). "Birkan hayalperest ben sıkıcıyım". Hürriyet (në turqisht). Marrë më 2012-12-04.
  2. ^ "Suskunlar dizisinin Ahu'sundan özel çalışma". televizyongazetesi.com (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2012. Marrë më 22 qershor 2012.
  3. ^ O Ses Türkiye Yılbaşı Özel'e Aslı Enver'in 'Arnavut Kaldırımı' performansı damga vurdu
  4. ^ "Aslı Enver, Murat Boz'u Terk Etti" (në turqisht). 6 maj 2017. Arkivuar nga origjinali më 6 maj 2017. Marrë më 6 maj 2017.
  5. ^ "Aslı Enver ve Murat Boz barıştı". Sabah (në turqisht). 22 nëntor 2018. Marrë më 21 janar 2019.
  6. ^ "Aslı Enver ve Murat Boz ayrıldı mı?". Hürriyet (në turqisht). 28 tetor 2019. Marrë më 6 nëntor 2019.
  7. ^ "Aslı Enver takipçilerinden gelen sorulara yanıt verdi" (në turqisht). CNN Türk. 1 maj 2020. Marrë më 2 maj 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]