Jump to content

Assia Wevill

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Assia Esther Wevill (15 maj 1927 - 23 mars 1969) ishte gjermane e cila u largua nga NazistëtLuftën e Dytë Botërore në Palestinën Britanike, dhe më vonë Mbretërinë e Bashkuar, ku ajo kishte lidhje me poetin anglezë Ted Hughes. Ajo bëri vetëvrasje dhe vajza e saj katër vjeçare Aleksandra Tatiana Elisa që kishte veshje të ngjajshme me Sylvia Plath, shkrimtare e njohur dhe gruaja e parë e Hughes, ku gjashtë vite më parë bëri vetëvrasje me gaz të furrës.[1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Assia Gutmann ishte vajza e mjekut jehudë me prejardhje ruse Dr. Lonya Gutmann, dhe nënës gjermane, Elizabetha (née Gaedeke). Ajo kaloi shumicën e rinisë së saj në Tel Aviv. Sipas biografëve Yehuda Koren and Eilat Negev, “ajo u martua me një anglezë në moshën 20 vjet - kryesisht për t'ia mundësua familjes së saj të emigrojnë në Anlgi.”[2] Çifti më vonë emigruan në Kanadë, ku Assia shkoi në Universitetin e Kolumbisë Britanike dhe takoi burrin e saj të dytë, ekonomisti kanadezë Richard Lipsey.[3]

Në vitin 1956, në një anije në Londër takoi poetin David Wevill. Ata filluan një punë dhe Assia u divorcua me Lipsey; ajo u martua me Wevill më 1960.[4]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 23 mars 1969, Wevill mbyti veten me gazë dhe vajzën e saj katërvjeçare në shtëpinë e tyre në Londër. Ajo kishte vulosur derën dhe dritaren e kuzhinës, morri dhe i dha vajzës tableta të gjumit të tretura në një gotë me ujë, dhe dhe ndezi sobën me gaz. Ajo dhe Aleksandra u gjetën të shtrirë së bashku në një dyshek në kuzhinë.[5][6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ O'Connor, Anahad (23 mars 2009). "Son of Sylvia Plath commits suicide". New York Times. Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2014. Marrë më 23 mars 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Koren, Yehuda & Negev, Eilat (9 shtator 2006). "I'm going to seduce Ted Hughes". The Telegraph (në anglisht).
  3. ^ Lipsey, Richard (1997). Microeconomics, growth and political economy. Elgar. fq. xiv and footnote 4, page xxxv. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Haunted by the ghosts of love". The Guardian (në anglisht). London. 10 prill 1999. Marrë më 9 janar 2007.
  5. ^ Eilat Negev (10 prill 1999). "Haunted by the ghosts of love". Guardian.co.uk (në anglisht). Marrë më 31 maj 2011.
  6. ^ Sigmund, Elizabeth (23 prill 1999). "'I realised Sylvia knew about Assia's pregnancy - it might have offered a further explanation of her suicide'". The Guardian (në anglisht). Marrë më 10 tetor 2010.