Asterix: Sekreti i Ilaçit Magjik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Asterix: Sekreti i Ilaçit Magjik
Regjia ngaLouis Clichy
Alexandre Astier
Shkruar ngaAlexandre Astier
Bazuar nëAsterix nga René Goscinny and Albert Uderzo
ProdhuesiPhilippe Bony
LuajnëChristian Clavier
Florence Foresti
Elie Semoun
François Morel
Alexandre Astier
Lionnel Astier
KinematografiaDavid Dulac
MontazhiBertrand Maillard
MuzikaPhilippe Rombi[1]

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaSociété nouvelle de distribution
Data e publikimit
5 dhjetor 2018
Kohëzgjatja
87 minuta
ShtetiFrancë
GjuhaFrëngjisht
Buxheti46.2 milion dollarë[2]

Asterix: Sekreti i Ilaçit Magjik (Frëngjisht: Astérix: Le Secret de la Potion Magique) është një film komedi aventureske familjare kompjuterike franceze 2018, me regji të Alexandre Astier dhe Louis Clichy.[3] Skenari nga Astier bazohet në personazhet e librave komikë të Asterix të krijuar nga René Goscinny dhe Albert Uderzo.[4]

Filmi u lansua në Francë më 5 dhjetor 2018.[5]

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në pyllin jashtë fshatit Gaul të pathyeshëm, druidi Panomarix bie nga një pemë, duke thyer këmbën e tij. I shqetësuar për vdekshmërinë e tij, ai vendos të gjejë një pasardhës për të trashëguar recetën sekrete të ilaçit të tij magjik, i cili i bën përdoruesit me forcë mbinjerëzore. Ai është shoqëruar në një takim të shokëve të tij të druidëve nga Asterix dhe Obelix, ndërsa një vajzë e re krijuese e fshatit, me emrin Pectine, ka qëndruar larg në koshin e tij. Takimi është ndërprerë nga nematika e Panomarix, Sulfurix, i cili bën kërdi para se të ndiqej. Panomarix pastaj udhëton në të gjithë Gaul për t'u takuar me druidët që aspirojnë të rinj në kërkimin e tij për një pasardhës. Ai shoqërohet nga shefi Vitalstatistix dhe burrat e tjerë të fshatit, me përjashtim të Cacofonix, i cili mbetet pas me gratë e fshatit dhe një furnizim rezervë të ilaçit magjik për të zmbrapsur sulmet nga legjionarët romakë.

Sulfurix i ofron Jul Çezarit mundësinë për të siguruar recetën dhe ndihmohet nga Senatori Tomkrus, i cili planifikon të sulmojë fshatin derisa të mbarojë ilaçin. Sulfurix rekruton Teleferix, një druid i ri premtues dhe i mëson atij magji për të bërë përshtypje Panomarix. Asterix zbulon komplotin e tyre, por kapet para se të paralajmërojë të tjerët. Sulfurix djeg pyllin e shenjtë të druidëve, ndërsa Panomarix zgjedh Teleferix si pasardhësin e tij. Lajmet shpejt arrijnë në Gaul që Cacofonix dhe gratë kanë mbaruar nga ilaçi magjik.

Panomarix, Obelix, Pectine dhe Teleferix ndihmojnë atë në burimin e shumicës së përbërësve për ilaçin. Sidoqoftë, Sulfurix i vjedh ata dhe i ngrin Obelix me një magji. Panomarix kthehet në shtëpi për përbërësit e tij të rezervës, por i gjen ata të skandalizuar nga shokët e tij druid për të bërë konkluzionet e tyre. Sulfurix porosit Teleferix për të bërë ilaç, por një përbërës kyç mungon. Sulfurix pa dashje shton përzierjen e paplotë me magjinë e tij të zjarrit, konsumon ilaçin që rezulton dhe sulmon si Gaulët dhe Romakët.

Pectine sjell përbërësit e mbetur Panomarix, i cili e udhëzon atë të bëjë ilaç dhe zbulon se përbërësi që mungon është një pluhur nga doreza e draprit të tij të artë. Panomarix pastaj lufton Sulfurix dhe ruhet nga Asterix dhe Obelix. Sulfurix është grushtuar nga fshati, por zbret në një pellg me ilaç që e shndërron atë në një gjigant. Romakët dhe Gaul bashkojnë forcat për ta luftuar atë dhe për të pirë ilaçin e bërë nga Pectine. Panomarix përdor magjinë e tij për të formuar legjionarët romakë në një rob robot gjigant të centaurit, i cili udhëhiqet nga Obelix dhe mposht Sulfurix.

Pas fitores, Romakët tërhiqen dhe Panomarix këshillon Teleferix të kthehet në shtëpi për të rifilluar stërvitjen e tij. Ndërsa Gaulët festojnë, Panomarix i thotë Pectine se ajo përfundimisht do të harrojë sekretin e ilaçit magjik, por më pas lë të kuptohet se ajo mund të jetë pasardhësi i tij.

Dubluan në frëngjisht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://filmmusicreporter.com/2018/10/10/philippe-rombi-scoring-asterix-the-secret-of-the-magic-potion/
  2. ^ "Asterix: The Secret of the Magic Potion (2019) - International Box Office Results". Box Office Mojo. Marrë më 15 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ AlloCine, Astérix - Le Secret de la Potion Magique, marrë më 2018-10-01 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Kopje e arkivuar". archive.wikiwix.com. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2018. Marrë më 2018-10-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja) Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
  5. ^ Amidi, Amid (13 korrik 2018). "France's Highly Anticipated 'Asterix: The Secret of the Magic Potion' Launches Trailer" (në anglisht). Cartoon Brew. Marrë më 14 korrik 2018.
  6. ^ a b c d e f Langlois, Caroline (1 qershor 2018). "Astérix - Le Secret de la potion magique : une affiche officielle pour la suite du Domaine des Dieux". AlloCiné. Marrë më 14 korrik 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ https://www.ladepeche.fr/article/2018/07/13/2835698-asterix-secret-potion-magique-devoile-images.html
  8. ^ https://twitter.com/FrenchTubas/status/1017791079796572160