Jump to content

Astrid Ivask

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Astrid Ivask (7 Gusht 1926 - 24 Mars 2015) [1] ishte një poete Letoneze-Amerikane.

Ajo lindi Astride Helena HartmaneRiga, e bija e Martiņs Hartmanis, një gjenerali të ushtrisë së Letoneze dhe Irma Marija Hartmane. Vëllai i saj Juris Hartmanis ishte shkencëtar i kompjuterave. Pas pushtimit Sovjetik të Letonisë1940, gjenerali Hartmanis u burgos nga Bashkimi Sovjetik. [1] Ai u ekzekutua në 1941, por familja e tij nuk do të mësonte për fatin e tij deri pas rënies së BRSS në 1991.

Ivask, nëna e saj, dhe vëllai u larguan nga Letonia për në kampet e personave të zhvendosur në Gjermani në 1944. Ivask studioi gjuhë në Universitetin e Marburgut . Më vonë ajo shkroi "Në Marburg, në Laan - për mua jeta intelektuale Europiane u hap. Në tre vjet në universitet, unë punoja me shtatë gjuhë të huaja, disa që jetonin, disa të vdekura shumë kohë më parë, dhe u martova me kulturën Fino-Urigane ”. Ajo mbaroi studimet për master në 1949. Në të njëjtin vit ajo u martua me poetin Estonez Ivar Ivask, i cili kishte fituar atje doktoraturën e tij në letërsi dhe histori arti, dhe ata u transferuan në Shtetet e Bashkuara, ku Ivar Ivask ishte punësuar si anëtar i fakultetit në Kolegjin St. OlafMinesota . [1] [2]

Në vitin 1967 ata u transferuan në Norman, Oklahoma, ku Ivar Ivask u bë profesor i gjuhëve moderne dhe i letërsisë në Universitetin e Oklahomas. Ajo punoi si ndihmës mësuese duke dhënë mësim Rusisht, Gjermanisht dhe Frëngjisht. Ivar Ivask ishte redaktor i revistës letrare të universitetit, Letërsia Botërore sot dhe çifti priti shumë autorë dhe kritikë në shtëpinë e tyre dhe morën pjesë në lexime dhe ngjarje letrare. [1] [2]

Në 1991, çifti u transferua në County Cork, Irlandë, por Ivark Ivask vdiq në 1992. Astrid Ivask u kthye në Riga në 2001. [1] [2]

Koleksioni i parë me poezi i Ivask ishte Ezera kristibas ("Pagëzimi i Liqenit", 1966). Koleksione të tjera përfshijnë Ziemas tiesa ("Gjykimi i Dimrit", 1968), Solis silos ("Një hap në pyll", 1973), Licu loki ("Gjurmët e lakimit", 1981), Në Edge Fallow (1981), Gaisma ievainoja ( "Drita e plagosur", 1982). Shumica e punës së saj ishte shkruar në Letonisht, por një koleksion, Poemat e Oklahomës (1990), ishte i shkruar në Anglisht. Poemat e saj të mbledhura ishin Fjalët (1987). [1] [3] [4]

Punimet e tjera të saj përfshijnë Parsteigumi un atklajumi ("Surprizat dhe Zbulimet", 1984), poemat dhe tregimet për fëmijë, dhe libri i skicave poetike të udhëtimit, Licu loki: Ainas un ainavas ("Gjiret e kthesave : Pamje dhe Peisazhe", 1981), ilustruar nga fotografite e Ivar Ivask. [2]

Cmime dhe nderime

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo u akordua me cmimin Zinaida Lazda për Ziaas tiesa dhe Fondacionin e Kulturës të cmimit Lativian për Letërsi për Solis silos. [3] Ajo fitoi cmimin Prose Jānis Jaunsudrabiņš për skicat e udhëtimit. [4] Pārsteigumi un atklājumi fitoi cmimin Goppers . [2] Puna e saj Licu loki fitoi cmimin për prozën Janis Jaunsudrabiņš . Asaj iu dha Urdhri për Tre Yjet e Letonisë, Urdhri i Estonisë së Rendit të Yllit të Bardhë dhe dhe cmimi Vjetor i Unionit të Shkrimtarëve Letonezë për kontributet e saj në promovimin e kulturës dhe letërsisë . [1]

  1. ^ a b c d e f g "A Tribute to Astrid Ivask: A Literary Light". World Literature Today. 2 prill 2015. Marrë më 2017-05-08. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c d e Ezergailis, Inta (2001). "Astride Ivaska". përmbledhur nga Serafin, Steven (red.). Twentieth-Century Eastern European Writers: Third Series. Dictionary of Literary Biography. Vëll. 232. Gale. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b Wilson, Katharina M. (1991). An Encyclopedia of Continental Women Writers. Taylor & Francis. ISBN 9780824085476. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b George, Emery Edward (1993). Contemporary East European Poetry: An Anthology. Oxford University Press. ISBN 9780195086362. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)