Atika (rajoni administrativ)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Atika (periferia))
Shko te: navigacion, kërko
Atika (rajoni administrativ)
Greqisht : Αττική
Periferi
Flamuri_figura
Vendndodhja
Atika (rajoni administrativ) is located in Greqia
Atika (rajoni administrativ)
Atika (rajoni administrativ)
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Kryeqëndra Athina
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3,808 km2
Popullsia 3,812,330 banorë
Dendësia 1,001.1 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Koordinatat 38° 05′ 0″ Veri

23° 30′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.patt.gov.gr

Atika (greqisht: Αττική, Attiki) është një nga trembëdhjetë rajonet administrativeGreqisë, që përmban Athinën, kryeqytetin e Greqisë. Ky rajon mbulon një sipërfaqe më të madhe sesa rajoni historik i Atikës.

Vështrim i përgjithshëm[redakto | redakto tekstin burimor]

E vendosur në jug të vendit, Atika mbulon një sipërfaqe 3808 km². Përveç Athinës, ajo përmban edhe qytetet e Pireut, e Eleusis, Megaras, të Lauriumit dhe Maratonës, një pjesë të vogël të gadishullit të Peloponezit dhe ishujt e Salaminës, Aeginas, e Porosit, Hidrës, Spetses, Kythiras dhe Antikytheras. Atika popullohet nga 3.750.000 banorë, nga të cilat më shumë se 95% janë banorë të zonës metropolitane të Athinës.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]