Atlantic City, New Jersey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Atlantic City, New Jersey
Qytet
Vendndodhja
Atlantic City, New Jersey is located in SHBA
Atlantic City, New Jersey
Atlantic City, New Jersey
39°22′38″V 74°27′04″P / 39.377297°V 74.451082°P / 39.377297; -74.451082Koordinatat: 39°22′38″V 74°27′04″P / 39.377297°V 74.451082°P / 39.377297; -74.451082
Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal New Jersey
Qarku Atlantic
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 44.125 km2
 •  tokësore 27.835 km2
 •  ujore 16.29 km2
 •  aglomerati 275.549 banorë
Dendësia 1421.2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EST−5
Verore Eastern (EDT)−4
Kodi Postal 08401-08406[1]
Prefiksi 609[2]

Atlantic City, New Jersey (City of Atlantic City) është një qytet në qarkun Atlanticshtetit federal New Jersey, SHBA. Në Atlantic City, New Jersey jetojnë 39558 banorë (2010)[3], dhe dendësia e popullisë është 1421.2 banor/km2 (3680.8 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 44.125 km2 (17.037 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej (7 ft).[4]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Atlantic City, New Jersey – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale