Jump to content

Attack on Titan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Attack on Titan (Japonisht: 進 撃 の 巨人, Hepburn: Shingeki no Kyojin, "Sulmi Titan") është një manga japoneze e shkruar dhe ilustruar nga Hajime Isayama. Është vendosur në një botë ku njerëzimi jeton brenda qyteteve të rrethuara nga tre mure të mëdha që i mbrojnë ata nga humanoidët gjigantë që hanë njerëz që quhen Titanë; historia ndjek Eren Jaeger, i cili premton të shfarosë Titanët pasi një Titan shkatërron e qytetit të tij të lindjes dhe vdekjen e nënës së tij. Attack on Titan u serializua në revistën mujore Bessatsu Shōnen të shtëpisë botuese Kodansha nga shtatori 2009 deri në prill 2021 dhe është mbledhur në 33 vëllime që nga janari 2021.

Një seri televizive anime që përshtat mangën u prodhua nga Wit Studio (sezonet 1–3) dhe MAPPA (sezoni 4). Sezoni i parë me 25 episode u transmetua nga prilli deri në shtator 2013, ndjekur nga sezoni i dytë me 12 episode nga prilli deri në qershor 2017. Sezoni i tretë me 22 episode u transmetua në dy pjesë, me 12 episodet e para që u transmetuan nga korriku deri në tetor 2018 dhe 10 episodet e fundit që u transmetuan nga prilli deri në korrik 2019. Sezoni i katërt dhe i fundit u shfaq në dhjetor 2020, duke transmetuar 16 episode në pjesën e tij të parë, me pjesën e mbetur për t'u transmetuar në fillim të vitit 2022.

Attack on Titan është bërë një sukses kritik dhe komercial. As of December 2019 , manga ka mbi 100 milion kopje tankesh në shtyp në të gjithë botën, duke e bërë atë një nga seritë më të shitura të manga-ve të të gjitha kohërave . Ai ka fituar disa çmime, përfshirë Çmimin Kodansha Manga, Çmimin Attilio Micheluzzi dhe Çmimin Harvey .

Tregimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendosja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tregimi i Attack on Titan përqendrohet në një civilizim brenda tre mureve, vendi i fundit ku njerëzit ende jetojnë. Mbi njëqind vjet më parë, njerëzimi u çua në prag të zhdukjes pas shfaqjes së gjigantëve humanoidë të quajtur Titanë, të cilët sulmojnë dhe hanë njerëzit. Mbetjet e fundit të njerëzimit hyrën mbrenda tre mureve nga betoni dhe gëzuan paqe gati një shekullore. Për të luftuar Titanët, ushtria e vendit përdor pajisje Vertikale të Manovrimit, që mundëson lëvizje në tre dimensione.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia sillet rreth një djali me emrin Eren Jaeger, i cili jeton në qytetin Shiganshina, i vendosur në buzë të murit Maria, më i jashtmi i tre mureve rrethore që mbron njerëzimin nga Titanët. Në vitin 845, muri prishet nga dy lloje të reja Titanësh, të quajtur Titani Kolosal dhe Titani i Armuar. Gjatë incidentit, nëna e Erenit hahet nga një Titan ndërsa Ereni arratiset. Ai betohet për hakmarrje mbi të gjithë Titanët dhe regjistrohet në ushtri së bashku me miqtë e tij të fëmijërisë, Mikasa Ackerman dhe Armin Arlert.

Gjatë betejës së tyre të parë, Eren mëson se ai gjithashtu ka aftësinë misterioze për ta kthyer veten në një Titan, i cili tërheq vëmendjen e Trupave të Vëzhgimit, duke synuar të përdorë fuqinë e tij për të rimarrë murin Maria. Ndërsa beteja kundër Titanëve intensifikohet, Eren dhe shokët e tij luftojnë për të mbrojtur tokën e tyre ndërsa zbulojnë misteret për Titanët, civilizimin e tyre, dhe për atë që qëndron përtej mureve.

Eventualisht, Eren dhe ata në ushtri së bashku me të zbulojnë se nuk janë të vetmit njerëz që kanë mbetur gjallë. Ata janë pjesë e një race, të quajtur Eldianë, të mërguar në mure për krime të së kaluarës kundër një race tjetër, Marlejanët. Ajo që ata më parë besonin se ishte e gjithë bota është thjesht një ishull i vogël, i izoluar, i quajtur Paradis. Të udhëhequr nga Eren Yeager dhe oficerët e tij komandues, Eldianët fillojnë të bëjnë luftë kundër flotës globale të mbledhur nga Marlejanët për të shkatërruar ishullin Paradis. Eren lëshon miliona Titanë kolosal që gjendeshin brenda mureve (kjo u quajt Gjëmimi), në një përpjekje për të shkatërruar botën dhe për të krijuar paqe të përjetshme për Eldianët në Paradis.

Me ndihmën e ushtarëve Marlejanë, Trupat e Vëzhgimit ndalojnë Gjëmimin. Mikasa e vret Erenin, duke i dhënë fund fuqisë së Titanëve përgjithmonë. Tre vjet më vonë, bota përgatitet për luftë midis banorëve të ishullit dhe vendeve të mbetura, por Armin shpreson që negociatat e paqes të udhëhequra nga Historia të jenë të suksesshme.

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hajime Isayama krijoi një version 65-faqesh të Attack on Titan në 2006. [1] Ai gjithashtu i ofroi punën e tij departamentit Weekly Shōnen Jump në Shueisha, ku ai u këshillua të modifikonte stilin dhe historinë e tij për të qenë më i përshtatshëm për Jump. Ai nuk pranoi dhe në vend të kësaj vendosi ta çonte atë në departamentin e revistës Weekly Shōnen në Kodansha. [2] Para se të fillonte serializimi në 2009, ai tashmë kishte menduar ide për tregimin, megjithëse ato përpilohen ndërsa përparon seriali. Autori fillimisht e bazoi pamjen në manga në atë të qytetit të tij të lindjes Hita, Ōita, i cili është i rrethuar me male. [3]

Derisa punonte në një internet kafe , Isayama hasi një klient i cili e kapi për jakë. Ishte kjo ngjarje që i tregoi "frikën e takimit me një person me të cilin nuk mund të komunikoj", e cila është ndjesia që ai përçon përmes Titanëve. [4] Kur dizajnon paraqitjet e Titanëve, ai përdor disa modele të tilla si artisti ushtarak Yushin Okami për formën Titan të Eren Jaeger [5] si dhe Brock Lesnar për Titanin e Armuar. [6] George Wada, prodhuesi i animes, deklaroi se "Muri i Frikës" u ndikua nga natyra e izoluar dhe e mbyllur e kulturës Japoneze. Ai gjithashtu tha që ndjenjat e brendshme të çdo individi janë një nga temat kryesore të serialit. [7] Isayama më vonë do të konfirmonte se Attack on Titan u frymëzua pjesërisht nga Muv-Luv Alternative, romani i dytë vizual në serinë e romaneve vizuale Muv-Luv. [8]

Isayama vlerësoi kronologjinë e tij bazë mujore si një javë në tabelën e tregimit dhe tre javë për të vizatuar kapitullin. Historia është planifikuar paraprakisht, madje duke shënuar në të cilën vëllimet do të zbulohet një "e vërtetë" specifike. [5] Në shtator 2013, ai deklaroi se po synonte të përfundonte serinë në 20 vëllime. [9] Fillimisht, Isayama planifikoi t'i jepte serialit një përfundim tragjik të ngjashëm me atë të adaptimit të filmit të The Mist , të Stephen King, ku çdo personazh vdes. Sidoqoftë, përgjigja pozitive ndaj manga-s dhe anime-s ka bërë që autori të konsiderojë ndryshimin e mbarimit për shkak të ndikimit që mund të ketë tek adhuruesit. [10] [11]

Në nëntor 2018, programi dokumentar japonez Jōnetsu Tairiku transmetoi një episod rreth keqardhjeve të Isayama për të përfunduar mangën, në të cilin ai konfirmoi se Attack on Titan ka hyrë në harkun e tij të fundit të historisë. [12] Në dhjetor 2019, Isayama tha se po planifikonte t'i jepte fund mangës në vitin 2020. [13] Në qershor të vitit 2020, Isayama deklaroi se kishte vetëm 5% të mangës dhe ai priste ta përfundonte atë në vitin e ardhshëm, duke mbyllur linjën origjinale të serisë duke sjellë përfundimisht komplotin në përfundimin e saj. [14] Në nëntor 2020, Isayama deklaroi se manga ishte 1% deri 2% larg përfundimit dhe deklaroi se ai planifikoi ta përfundonte atë të njëjtin vit. [15] [16] Në janar 2021, u njoftua se seria do të përfundojë pas një botimi njëmbëdhjetë vjeçar më 9 prill 2021. [17] [18]

Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Attack on Titan është shkruar dhe ilustruar nga Hajime Isayama. Seria filloi për herë të parë në Bessatsu Shōnen Magazine, botuar më 9 shtator 2009. [19] Manga përfundoi pas një botimi njëmbëdhjetë vjeçar me botimin e kapitullit të saj të 139 më 9 prill 2021. [17] Më 8 nëntor 2020, u njoftua se manga do të merrte një serializim të plotë me ngjyra. [20] Kodansha ka mbledhur kapitujt e saj në vëllime individuale. Vëllimi i parë u botua në 17 Mars 2010. [21] Vëllimi i 34-të dhe i fundit i Sulmi në Titan do të dalë në 9 Qershor 2021.

Manga Attack on Titan ende nuk është përkthyer ose botuar në gjuhën shqipe.

Anime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një seri anime bazuar në manga momentalisht po transmetohet në Japoni. Prodhuar nga Wit Studio dhe drejtuar nga Tetsurō Araki, sezoni i parë u transmetua midis 7 Prillit 2013 dhe 29 Shtatorit 2013 fillimisht në Sistemin e Transmetimit Mainichi (MBS). [22] Sezoni i dytë dhe i tretë, të drejtuar nga Masashi Koizuka, u transmetuan për herë të parë nga 1 Prill 2017 deri më 17 Qershor 2017 dhe ndërmjet 23 Korrik 2018 dhe 1 Korrik 2019 përkatësisht në MBS dhe NHK General TV . [23] [24] Me transmetimin e episodit të fundit të sezonit të tretë më 1 korrik 2019, u njoftua se sezoni i katërt dhe i fundit i serisë anime është planifikuar të dalë në vjeshtë të vitit 2020 në NHK General. [25] Më 22 shtator, 2020, Crunchyroll njoftoi se sezoni përfundimtar do të transmetohej "më vonë këtë vit" në 2020. [26] Më 23 shtator, 2020, NHK renditi sezonin e fundit në orarin e tyre të transmetimit do të fillojë të transmetohet në 7 dhjetor 2020. [27] Sezoni i fundit u njoftua se kishte ndryshuar studiot, me prodhimin që u mor nga MAPPA . [28] [29] Producenti Toshihiro Maeda tha që Wit Studio "refuzoi" të prodhonte sezonin e fundit "për shkak të çështjeve me orarin". [30] Stafi kryesor i sezonit të fundit përfshin regjisorët Yuichiro Hayashi dhe Jun Shishido (shefi), stilisti Tomohiro Kishi, drejtori artistik Kazuo Ogura, Drejtori 3D CG Takahiro Uezono, skenaristi Hiroshi Seko dhe kompozitorët e muzikës Hiroyuki Sawano dhe Kohta Yamamoto. [31] Për sezonin e fundit, ish-Drejtori i 3D CG Shuuhei Yabuta ishte i vetmi anëtar i stafit që kthehej nga Wit Studio. 16 episodet e para të sezonit 4 u transmetuan deri më 29 mars 2021 dhe një pjesë e dytë u njoftua të jetë në zhvillim e sipër me një shfaqje të pritshme në sezonin e transmetimit të Dimrit 2022 [32]

Në kulturë popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seria Attack on Titan është përfaqësuar në kulturën popullore, përfshirë reklamat komerciale për Subaru [33] Snickers, [34] dhe Wonda Coffee . [35] Karakteret e serisë janë referuar në seritë e animuara Simpsons [36] dhe Bota e Mrekullueshme e Gumball, [37] drama Koreane Surplus Princess, [38] dhe marka e modësYoshikimono. [39]

Para fillimit të ndeshjes mes San Diego Padres dhe Los Angeles Dodgers që është mbajtur më 5 korrik 2019, nuska Titanit Kolosal bëri një paraqitje dhe kreu katranin e parë ceremonial përpara se të bënte një foto-op me lojtarin Kenta Maeda. [40]

 1. ^ "1st Attack on Titan Blu-ray/DVD to Bundle Manga 'Prototype'". Anime News Network. 7 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2013. Marrë më 2 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Isayama, Hajime. "Transformation!!!!". Arkivuar nga origjinali më 18 shtator 2014. Marrë më 30 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Attack on Titan Creator Named Tourism Ambassador of Hometown". Anime News Network (në anglisht). 4 nëntor 2014. Arkivuar nga origjinali më 8 nëntor 2014. Marrë më 5 nëntor 2014.
 4. ^ "'Attack on Titan' author expresses fears through popular boys' manga". Asahi Shimbun (në anglisht). 20 korrik 2013. Arkivuar nga origjinali më 2 nëntor 2013. Marrë më 1 nëntor 2013. An incident that occurred soon after his move to Tokyo served as inspiration for the manga. Isayama was working a night job at an Internet cafe, when a customer suddenly grabbed him by the collar. "I felt the fear of meeting a person I can't communicate with." He projects that terror and discomfort through the titans.
 5. ^ a b "Interview with Attack on Titan Creator Hajime Isayama". MTV. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2013. Marrë më 25 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Isayama, Hajime (17 prill 2013). アクセス数がすごい! [The number of views is amazing!] (në japonisht). Blog.livedoor.jp. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2013. Marrë më 19 maj 2013.
 7. ^ "Interview: George Wada, Producer of Attack on Titan". Anime News Network (në anglisht). 23 korrik 2013. Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2013. Marrë më 25 korrik 2013.
 8. ^ Saitō, Tamaki (15 nëntor 2014). "Brutus No. 790" 諫山創 落書きと過去作品。. Brutus (në japonisht). Magazine World. 790. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2016. Marrë më 10 tetor 2015.
 9. ^ "Attack on Titan Creator Aims to End Manga in 20 Volumes". Anime News Network (në anglisht). 25 shtator 2013. Arkivuar nga origjinali më 3 nëntor 2013. Marrë më 29 tetor 2013.
 10. ^ "White-screen.jp" 「進撃の巨人」の漫画家、諫山創インタビュー! トラウマという財産!? 人生観と漫画創作が濃密に交わる諫山創の視点とは? (në japonisht). White Screen. 4 dhjetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2013. Marrë më 7 dhjetor 2013.
 11. ^ "Attack on Titan Creator Considers Changing Ending". Anime News Network (në anglisht). 7 dhjetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2014. Marrë më 11 mars 2014.
 12. ^ "Hajime Isayama Reveals His Struggles to Draw the End of Attack on Titan". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 2019-05-08.
 13. ^ "Kodansha: Hajime Isayama Aims to End Attack on Titan Manga in 2020" (në anglisht). Anime News Network. 28 dhjetor 2019. Marrë më 13 nëntor 2020.
 14. ^ Tantimedh, Adi (9 qershor 2020). "Attack On Titan Creator Declares He's in the Final 5% Stretch". Bleeding Cool (në anglisht). Marrë më 5 tetor 2020.
 15. ^ Loo, Egan (10 nëntor 2020). "Attack on Titan Manga Is 1% to 2% From Completion". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 10 nëntor 2020.
 16. ^ "Attack on Titan: Manga in the Final 1% to 2% of Ending". Bleeding Cool (në anglisht). 10 nëntor 2020. Marrë më 13 nëntor 2020.
 17. ^ a b Hazra, Adriana (4 janar 2021). "Attack on Titan Manga Ends on April 9 After 11 Years". Anime News Network. Marrë më 5 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Harding, Daryl (5 janar 2021). "Attack on Titan Manga to Finish in April 2021". Crunchyroll (në anglisht). Marrë më 5 janar 2021.
 19. ^ 本日創刊、別冊少年マガジン。雷句誠新連載ついに始動. Natalie (në japonisht). 9 shtator 2009. Marrë më 24 shkurt 2020.
 20. ^ Hodgkins, Crystalyn (8 nëntor 2020). "Attack on Titan Manga Gets Full-Color Serialization". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 15 nëntor 2020.
 21. ^ 進撃の巨人(1) (në japonisht). Kodansha. Marrë më 11 nëntor 2020.
 22. ^ 「進撃の巨人」製作委員会. 放送情報 [Broadcast Information]. shingeki.tv (në japonisht). Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2013. Marrë më 14 janar 2016. "MBS 4月6日より 毎週土曜25時58分~ ※4月13日は26時10分~" See rest of article for other broadcasting times.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Passhkrimi (lidhja)
 23. ^ 進撃の巨人 Season2 [Attack on Titan Season 2] (në japonisht). Mainichi Broadcasting System. Marrë më 1 prill 2017.
 24. ^ 進撃の巨人 Season3 [Attack on Titan Season 3] (në japonisht). NHK. Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2021. Marrë më 5 gusht 2018.
 25. ^ Loo, Egan (1 korrik 2019). "Attack on Titan The Final Season to Premiere in Autumn 2020". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 1 korrik 2019.
 26. ^ Frye, Patrick (22 shtator 2020). "Attack On Titan Season 4 release date confirmed by Crunchyroll to be 'later this year' in 2020". Monsters and Critics (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2021. Marrë më 22 shtator 2020.
 27. ^ Frye, Patrick (23 shtator 2020). "Attack On Titan Season 4 release date confirmed for December 2020 by NHK". Monsters and Critics (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2021. Marrë më 23 shtator 2020.
 28. ^ Anime_Shingeki (Attack on Titan Official Twitter Account) (29 maj 2020). 【新PV解禁!】NHK総合にて放送予定のTVアニメ「進撃の巨人」The Final SeasonのPVを解禁!是非ご覧ください!. Twitter (në anglisht). Marrë më 29 maj 2020. {{cite web}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!)
 29. ^ "Attack On Titan Season 4 release date delayed? MAPPA Studio change confirmed for Shingeki no Kyojin Season 4". Monsters and Critics (në anglisht). 29 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2021. Marrë më 29 maj 2020.
 30. ^ "Attack On Titan Season 4 MAPPA studio change explained in new Shingeki no Kyojin interview" (në anglisht). 9 tetor 2020. Marrë më 9 tetor 2020.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 31. ^ "Attack On Titan Season 4 release date in 2021? WIT Studio quits, Shingeki no Kyojin manga's ending doesn't leave room for Attack On Titan Season 5". Monsters and Critics (në anglisht). 29 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 19 shtator 2020. Marrë më 29 maj 2020.
 32. ^ Luster, Joseph. "Attack on Titan Final Season Anime Continues in Part 2". Crunchyroll (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-03-28.
 33. ^ "Attack on Titan Brings Nightmare Fuel to Subaru Commercial". Kotaku (në anglisht). Marrë më 2019-11-01.
 34. ^ "Attack on Titan Reveals Hilariously Disturbing Snickers Collaboration". Anime (në anglisht). Marrë më 2019-11-01.
 35. ^ "Asahi Wonda Coffee Combines Attack on Titan Anime With YOSHIKI for a Monstrous, Animated Drum Solo". CBR (në anglishte amerikane). 2020-09-04. Marrë më 2020-09-05.
 36. ^ "Simpsons Treehouse of Horror References Attack on Titan, Naruto, Other Anime". Anime Herald (në anglishte amerikane). 2014-10-20. Marrë më 2019-11-01.
 37. ^ "The Amazing World of Gumball Drops Hilariously Viral Super Saiyan Joke". Anime (në anglisht). Marrë më 2019-11-01.
 38. ^ "Surplus Princess, Episodes 1-4: Mermaids, Magic, and More!". Seoulbeats (në anglishte amerikane). 2014-09-03. Marrë më 2019-11-01.
 39. ^ Wetherille, kellywetherille,Kelly; kellywetherille; Wetherille, Kelly (2019-10-15). "Yoshikimono RTW Spring 2020". WWD (në anglisht). Marrë më 2019-11-01.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 40. ^ Chapman, Paul (6 korrik 2019). "L.A. Dodgers Fans Get a Colossal Treat with Visit from Attack on Titan Mascot". Crunchyroll (në anglisht). Marrë më 3 janar 2021.