Attalus I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Attalus I (greqisht: Ἄτταλος Α΄), mbiemri Soter (greqisht: Σωτήρ, "Shpëtimtari"; 269–197 Para Krishtit)[1] drejtoi Pergamon, një qytet Grek (tani është Bergama në Turqi), fillimisht si dinast, më vonë si mbret, nga 241 para Krishtit deri në 197 para Krishtit. Ai ishte kushuriri i dytë dhe djali i adoptuar i Eumenes I[2] ishte e para nga dinastia e Attalidit që vendosi titullin mbret në vitin 238 para Krishtit. [3] Ai ishte djali i  Attalus dhe gruas se tij  Antiochis.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Attalus I dhe Athena .[4]

Nuk njihet shumë rreth jetës së Attalus-it. Ai ka lindur ne Greqi, është djali i Attalus dhe Antiochis.[5] Attalus ishte shumë i vogel kur babi i tij vdiq. Më vonë ai u adoptuar nga Eumenes I, dinasti në detyrë në atë kohë.

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hansen, p. 26.
  2. ^ Strabo, 13.4.2, says that he was the cousin of Eumenes.
  3. ^ Strabo, 13.4.2; Polybius, 18.41; Hansen, p. 28; Austin, p. 396; Kosmetatou, p. 161.
  4. ^ Renée; Schraudolph, p. 107.
  5. ^ Strabo, 13.4.2; Hansen, p. 26.