Attica, Indiana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Attica, Indiana
Anglisht : Attica
qytet
noform
Looking into Attica across the Wabash
Vendndodhja
Attica, Indiana is located in SHBA
Attica, Indiana
Attica, Indiana

Koordinatat: 40°17′25″V 87°14′49″P / 40.29028°V 87.24694°P / 40.29028; -87.24694

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Indiana
Qarku Fountain
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4.14 km2
 •  tokësore 4.14 km2
 •  ujore 0 km2
Lartësia 166 m (m.n.d.)
Popullsia 3245 banorë (2010)
Dendësia 783.1 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EST-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 47918
Prefiksi 765
Koordinatat 40° 17′ 25″ Veri

87° 14′ 49″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.atticaonline.com

Attica, Indiana (Attica) është një qytet në qarkun Fountainshtetit federal Indiana, SHBA. Në Attica, Indiana jetojnë 3245 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 783.1 banor/km2 (2028.1 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 4.14 km2 (1.6 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 166 m (545 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Attica, Indiana – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale