Augsburg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 48°22′V 10°54′L / 48.367°V 10.900°L / 48.367; 10.900

Rathausplatz

Augsburgu është një qytet gjerman universitar dhe rrethe urbane në jugperëndim të Tokën e Bavarisë. Augsburgu pas Triere qyteti i dytë më i vjetër në Gjermani. Ajo është kryeqyteti dhe selia e qeverisë së qeverisë qark Suabia dhe qark Suabia dhe qark provinciale Augsburg.