Jump to content

Augsburg

Coordinates: 48°22′08″N 10°53′52″E / 48.36889°N 10.89778°E / 48.36889; 10.89778
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Augsburg
Qytet
Rathausplatz
Rathausplatz
Flamuri i Augsburg
Stema Augsburg
Augsburg is located in Earth
Augsburg (Earth)
Koordinatat: 48°22′08″N 10°53′52″E / 48.36889°N 10.89778°E / 48.36889; 10.89778
VendiGjermania Gjermania
Njësitë federative të GjermanisëBavaria
Rajoni administrativSwabia
DistriktiDistrikti urban
Qeveria
 • KryetariEva Weber[1] (CSU)
Sipërfaqja
 • Qytet891,7 km2 (14.685 sq mi)
Lartësia mbidetare
494 m (1,621 ft)
Popullsia
 (31 dhjetor 2021)
 • Qytet296,478
 • Metro
885.000
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
Kodi postar
86150–86199
Prefiksi0821
TargatA
Faqja zyrtarewww.augsburg.de

Augsburgu është një qytet në Swabia, Bavaria, Gjermani, rreth 50 kilometra në perëndim të kryeqytetit bavarez Mynih. Është një qytet universitar dhe selia rajonale e Regierungsbezirk Schwaben me një Altstadt (qendra historike e qytetit) mbresëlënëse. Augsburg është një distrikt urban dhe shtëpia e institucioneve të Landkreis Augsburg. Është qyteti i tretë më i madh në Bavari (pas Mynihut dhe Nurembergut) me një popullsi prej 300,000 banorësh, me 885,000 në zonën e tij metropolitane.[3]

Pas Neuss, Trier, Cologne dhe Xanten, Augsburg është një nga qytetet më të vjetra të Gjermanisë, i themeluar në vitin 15 p.e.s. nga romakët si Augusta Vindelicorum, i quajtur pas perandorit romak Augusti. Ishte një qytet i lirë perandorak nga viti 1276 deri më 1803 dhe shtëpia e familjeve patriciane Fugger dhe Welser që dominuan bankat evropiane në shekullin e 16-të. Sipas Behringer, në shekullin e gjashtëmbëdhjetë, ajo u bë "qendra dominuese e kapitalizmit të hershëm", duke përfituar nga të qenit pjesë e sistemit Kaiserliche Reichspost si "vendndodhja e zyrës postare më të rëndësishme brenda Perandorisë së Shenjtë Romake" dhe afër qytetit. lidhje me Maksimilian I.[4] Qyteti luajti një rol udhëheqës në Reformim si vendi i Rrëfimit të Augsburgut të vitit 1530 dhe i Paqes së Augsburgut të vitit 1555. Fuggerei, kompleksi më i vjetër i banesave sociale në botë, u themelua në vitin 1513 nga Jakob Fugger.

Në vitin 2019, UNESCO njohu Sistemin e Menaxhimit të Ujit të Augsburgut si një Vend të Trashëgimisë Botërore për shkak të kanaleve dhe kullave ujore unike mesjetare dhe dëshmisë së tij për zhvillimin e inxhinierisë hidraulike.[5][6]

Galeri me fotografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Die Oberbürgermeisterin" (në gjermanisht). Stadt Augsburg. 2020-05-19.
  2. ^ "Amt für Statistik Berlin Brandenburg – Statistiken". Zyra e Statistikave Berlin-Brandenburg (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2021. Marrë më 2 maj 2019.
  3. ^ "Und-wieder-5000-Menschen-mehr-Augsburg-waechst-und-waechst" (në gjermanisht). www.augsburger-allgemeine.de. 17 shkurt 2015.
  4. ^ Behringer, Wolfgang (2011). "The Holy Roman Empire, 1495-1806" (PDF) (në anglisht). Oxford: Oxford University Press. fq. 347–358. ISBN 9780199602971. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 2022-10-09. Marrë më 7 gusht 2022.
  5. ^ ""Great honor": Augsburg water management system recognized as a World Heritage". tellerreport.com (në anglisht). 6 korrik 2019.
  6. ^ "Water Management System of Augsburg". UNESCO World Heritage Centre (në anglisht). United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organization. Marrë më 1 tetor 2022.