Auguste Edouart

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Portreti i August Edouart

Auguste Amant Constant Fidèle Edouart (1789–1861) ihste artist francezë i cili punoi në Angli, Skozi dhe Shtetet e Bashkuara në shekullin e 19-të. Specialiteti i tij i vizatimit është portreti në siluetë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edouart lindi në Dunkirk, Francë. Në vitin 1814, ai la Francën në Angli ku filloi karrierën e tij në bërjen e portreteve nga flokët. Në vitin 1874, ai filloi punën e tij në portrete në siluetë, duke marrë një kohë të gjatë nga prerja e letrave të zeza me gërshërë. Në vitin 1829, ai arriti në Edinburg ku jetoi atje për tre vite.[1] Rreth viteve 1838-49, ai udhëtoi në Shtetet e Bashkuara duke vizituar lokacione të ndryshme, një prej tyre Nju Jorkun. Ai më vonë u kthye në Francë ku filloi të punoj në siluetë të vogla.


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ National Portrait Gallery, London. Retrieved 2010-09-05