Augusti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gaius Julius Caesar Augustus
IMPERATOR·CAESAR·DIVI·FILIVS·AVGVSTVS
Statue-Augustus white background.jpg
Perandor i Perandorisë Romake
Mbretërimi: 16 Janar 27 pr.l.k – 19 Gusht 14 ps.l.k
Pasues: Tiberius

Bashkëshorte: 1) Clodia Pulchra 43–40 pr.l.k

2) Scribonia 40–38 pr.l.k
3) Livia Drusilla 38 pr.l.k– 14 ps.l.k

Fëmijë të ligjshëm: Julia;

Gaius Caesar (i adoptuar);
Lucius Caesar (i adoptuar);
Tiberius (i adoptuar)

Babai: Biologjik: Gaius Octavius

Birësues: Julius Caesar (në 44 pr.l.k)

Nëna: Atia Balba Caesonia
Ditëlindja: 23 Shtator 63 pr.l.k (Kalendari Roman)
Vendlindja: Romë, Republika Romake
Ditëvdekja: 19 Gusht 14 (Kalendari Julian) (75 vjet)
Vendvdekja Nola, Itali, Perandoria Romake
Varrimi Mauzoleumi i Augustit, Romë


Augusti (Latin: Imperator Gaius Julius Caesar Augustus; 23 Shtator 63 p.e.r – 19 Gusht 14) konsiderohet si perandori i parë i Perandorisë romake, të cilën ai e drejtoi i vetëm nga 27 p.e.r deri në vdekjen e tij në 14.

Ai ishte djali i adoptuar dhe trashgimtari kryesor i cezarit

Ngjitja e Oktavianit drejt pushtetit[redakto | redakto tekstin burimor]

Trashëgimtar i Çezarit[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Shënime[redakto | redakto tekstin burimor]

Citime[redakto | redakto tekstin burimor]

Nese sheh yje,ateher eshte bere nate.