Aulus Postumius Albinus (Konsull 242 pes.)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Për persona te tjerë me mbiemrin "Albus" ose "Albinus", shih Albinus (mbiemër).

Aulus Postumius Albinus ka qene një politikan i Romes se Lashte, me rangun e patrician, ne shekullin e 3 p.e.s.[1]

Ai u zgjodh konsull ne shek 242 p.e.s. me Gaius Lutatius Catulus, i cili mundi Kartagjenasit ne Betejen e Ishujve te Egjeut, and thus, brought the Lufta e Parë Punike to an end. Albinus u mbajt ne qytet, ne kundershtim me vullnetin e tij, nga Pontifex Maximus, sepse ai ishte Flamen Martialis.[2][3][4] Ai ka qene censor ne 234 p.e.s.[5] dhe ishte me sa duket i ati i [nevojitet citimi] of the Lucius Postumius Albinus i cili ishte konsull ne 234 dhe 229 pes.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Smith, William (1867), "Aulus Postumius Albinus (10)", përmbledhur nga Smith, William (red.), Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology, 1, Boston: Little, Brown and Company, f. 91 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Livy, Epit. 19, xxiii. 13
  3. ^ Eutropius, ii. 27
  4. ^ Valerius Maximus, i. 1. § 2
  5. ^ Fasti Capitolini
Parardhësi 
Gaius Fundanius Fundulus dhe Gaius Sulpicius Gallus
 Konsull i Republikes Romake 
me Gaius Lutatius Catulus
242 pes
Pasardhësi 
Aulus Manlius Torquatus Atticus dhe Quintus Lutatius Cerco

Stampa:SmithDGRBM