Jump to content

Austria në Festivalin Evropian të Këngës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Austria
Flag
Televizioni transmetuesORF
Eventi përzgjedhës
Zgjedhje e brendshme
 • 1957–1968
 • 1971–1972
 • 1976–1980
 • 1985–1989
 • 1992
 • 1995–1997
 • 1999–2000
 • 2007
 • 2014
 • 2017–2021
Finale kombëtare
 • 1981–1984
 • 1990–1991
 • 1993–1994
 • 2002–2005
 • 2011–2013
 • 2015–2016
Paraqitjet
Paraqitjet52 (47 finale)
Paraqitja e parë1957
Rezultatet më të miraVendi i parë: 1966, 2014
Rezutatet jo të mira1962, 1988, 1991, 2015
Link
Faqja zyrtare: Austria në Eurovizion

Austria ka marrë pjesë në Festivalin Evropian të Këngës 52 herë që nga debutimi i saj në 1957. Vendi ka fituar dy herë, në 1966 dhe 2014 dhe aktualisht mban rekordin për hendekun më të gjatë midis fitoreve, me 48 vjet midis fitoreve. Konkursi transmetohet në Austri nga ORF. Vjena ishte qyteti pritës në të dy rastet që konkursi u mbajt në Austri, në 1967 dhe 2015.

Pasi përfundoi e gjashta në konkursin 1964 dhe e katërta në 1965, Udo Jurgens fitoi në përpjekjen e tij të tretë në 1966 me këngën "Merci Chérie". Ky ishte rezultati i vetëm kryesor i Austrisë në shekullin e 20-të. Austria fitoi përsëri në 2014, me Conchita Wurst dhe "Rise Like a Phoenix". Austria ka përfunduar e fundit në garën finale shtatë herë (1957, 1961, 1962, 1979, 1984, 1988 dhe 1991) dhe përfundoi e fundit në gjysmëfinale në 2012. Cesár Sampson arriti në rezultatin e tetë më të mirë të Austrisë në pesë top dhe rezultatin e dytë më të mirë të shekullit 21 në konkursin 2018, duke përfunduar i treti me këngën "Nobody But You".

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Austria përfundoi e fundit në përpjekjen e saj të parë në konkurs në 1957, para se Liane Augustin t'i jepte vendit të parin nga tetë rezultatet e saj më të mirë në 1958, me të pestin. Duke përfunduar i gjashti në 1964 dhe i katërti në 1965, Udo Jürgens fitoi garën në përpjekjen e tij të tretë në 1966. Ky do të ishte rezultati i vetëm i parë i Austrisë në shekullin e 20-të. Rezultati më i mirë i vendit gjatë 46 viteve të ardhshme (1967–2013) do të ishte vendi i pestë, të cilin e arriti me Milestones1972, Waterloo & Robinson1976 dhe Thomas Forstner1989. Austria ka përfunduar e fundit në finale gjithsej shtatë herë, në 1957, 1961, 1962, 1979, 1984, 1988, 1991. Vendi gjithashtu përfundoi i fundit në gjysmëfinale në 2012. Rezultati më i mirë i Austrisë për vitet 1990 ishte katër përfundime në vendin e dhjetë, në 1990, 1992, 1996 dhe 1999. Rezultati më i mirë i Austrisë për vitet 2000 ishte vendi i gjashtë i Alf Poier2003, i cili ishte vendi më i mirë i Austrisë që nga 1989.

Pas një mungese tre-vjeçare, ORF njoftoi më 28 korrik 2010 se Austria do të kthehej në garë në 2011,[1][2] ku vendi arriti në finale për herë të parë që nga viti 2004, duke përfunduar i 18-ti.

Austria arriti fitoren e saj të dytë në garë në garën 2014, me Conchita Wurst fituese me 290 pikë.[3] Në një përmbysje të plotë të fatit në 2015, pas një rregulli të barazimit, Austria u vendos e 26-ta dhe shënoi zero pikë së bashku me Gjermaninë (e 27-ta), ata u bënë vendet e para që nga Mbretëria e Bashkuar në 2003 që shënuan zero pikë në finale. Për shkak të kësaj, Austria u bë vendi i parë pritës që mori zero pikë. Austria u kualifikua në finale për tri vitet e ardhshme, duke përfunduar e 13-ta në 2016, e 16-ta në 2017 dhe e 3-ta në 2018, deri në 2019 ku ata u vendosën në vendin e 17-të në gjysmëfinalen e dytë. Rezultati i tretë i Austrisë në Top 3 erdhi në 2018, me "Nobody But You" nga Cesár Sampson që përfundoi i treti në Lisbonë, rezultati i tretë më i mirë i vendit në historinë e konkursit.

Garuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Treguesi i tabelës
1
Fitues
2
Vendi i dytë
3
Vendi i tretë
Vendi i fundit
X
Kënga u zgjodh por nuk konkurroi
Viti Artist Gjuha Titulli Finalja Pikë Gjysmëfinalja Pikë
Bob Martin Gjermanisht "Wohin, kleines Pony?" 10 ◁ 3 Pa gjysmëfinale
Liane Augustin Gjermanisht "Die ganze Welt braucht Liebe" 5 8
Ferry Graf Gjermanisht "Der K und K Kalypso aus Wien" 9 4
Harry Winter Gjermanisht "Du hast mich so fasziniert" 7 6
Jimmy Makulis Gjermanisht "Sehnsucht" 15 ◁ 1
Eleonore Schwarz Gjermanisht "Nur in der Wiener Luft" 13 ◁ 0
Carmela Corren Gjermanisht, anglisht "Vielleicht geschieht ein Wunder" 7 16
Udo Jürgens Gjermanisht "Warum nur warum?" 6 11
Udo Jürgens Gjermanisht "Sag ihr, ich lass sie grüßen" 4 16
Udo Jürgens Gjermanisht, frëngjisht "Merci, Chérie" 1 31
Peter Horton Gjermanisht "Warum es hunderttausend Sterne gibt" 14 2
Karel Gott Gjermanisht "Tausend Fenster" 13 2
Marianne Mendt Gjermanishte vjeneze "Musik" 16 66
Milestones Gjermanisht "Falter im Wind" 5 100
Waterloo & Robinson Anglisht "My Little World" 5 80
Schmetterlinge Gjermanisht, anglisht "Boom Boom Boomerang" 17 11
Springtime Gjermanisht "Mrs. Caroline Robinson" 15 14
Christina Simon Gjermanisht "Heute in Jerusalem" 18 ◁ 5
Blue Danube Gjermanisht "Du bist Musik" 8 64
Marty Brem Gjermanisht "Wenn du da bist" 17 20
Mess Gjermanisht "Sonntag" 9 57
Westend Gjermanisht "Hurricane" 9 53
Anita Gjermanisht "Einfach weg" 19 ◁ 5
Gary Lux Gjermanisht "Kinder dieser Welt" 8 60
Timna Brauer Gjermanisht "Die Zeit ist einsam" 18 12
Gary Lux Gjermanisht "Nur noch Gefühl" 20 8
Wilfried Gjermanisht "Lisa Mona Lisa" 21 ◁ 0
Thomas Forstner Gjermanisht "Nur ein Lied" 5 97
Simone Gjermanisht "Keine Mauern mehr" 10 58
Thomas Forstner Gjermanisht "Venedig im Regen" 22 ◁ 0
Tony Wegas Gjermanisht "Zusammen geh'n" 10 63
Tony Wegas Gjermanisht "Maria Magdalena" 14 32 Kvalifikacija za Millstreet
Petra Frey Gjermanisht "Für den Frieden der Welt" 17 19 Pa gjysmëfinale
Stella Jones Gjermanisht "Die Welt dreht sich verkehrt" 13 67
George Nussbaumer Vorarlbergisht "Weil's dr guat got" 10 68 6 80
Bettina Soriat Gjermanisht "One Step" 21 12 Pa gjysmëfinale
Bobbie Singer Anglisht "Reflection" 10 65
The Rounder Girls Anglisht "All To You" 14 34
Manuel Ortega Anglisht "Say a Word" 18 26
Alf Poier Gjermanisht "Weil der Mensch zählt" 6 101
Tie Break Gjermanisht "Du bist" 21 9 Top 11 vitin e kaluar
Global Kryner Anglisht, spanjisht "Y así" Nuk u kualifikua 21 30
Eric Papilaya Anglisht "Get a Life - Get Alive" 27 4
Nadine Beiler Anglisht "The Secret Is Love" 18 64 7 69
Trackshittaz Gjermanisht "Woki mit deim Popo" Nuk u kualifikua 18 ◁ 8
Natália Kelly Anglisht "Shine" 14 27
Conchita Wurst Anglisht "Rise Like a Phoenix" 1 290 1 169
The Makemakes Anglisht "I Am Yours" 26 0 Qyteti pritës
Zoë Frëngjisht "Loin d'ici" 13 151 7 170
Nathan Trent Anglisht "Running On Air" 16 93 7 147
Cesár Sampson Anglisht "Nobody But You" 3 342 4 231
Paenda Anglisht "Limits" Nuk u kualifikua 17 21
Vincent Bueno Anglisht "Alive" Festivali u anulua
Vincent Bueno Anglisht "Amen"

Pritjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Vendndodhja Vendi i ngjarjes Prezantues Foto
1967 Vjenë Großer Festsaal der Wiener Hofburg Erica Vaal
2015 Vjenë Wiener Stadthalle Mirjam Weichselbraun, Alice Tumler dhe Arabella Kiesbauer

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet Marcel Bezençon[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Kategoria Kënga Interpretues Kompozitor Qyteti pritës Ref.
2014 Çmimi për shtyp "Rise Like a Phoenix" Conchita Wurst Charley Mason, Joey Patulka, Ali Zuckowski, Julian Maas Danimarka Kopenhagë

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Klier, Marcus (27 korrik 2010). "Austria will return to Eurovision in 2011" (në anglisht). ESCToday. Marrë më 27 korrik 2010.
 2. ^ "Song Contest: Österreich tritt 2011 wieder an" (në gjermanisht). ORF. 2010-07-27. Marrë më 27 korrik 2010.
 3. ^ "Austria wins Eurovision Song Contest". BBC News (në anglisht). 11 maj 2014. Marrë më 11 maj 2014.
 4. ^ "Winners of the Marcel Bezençon Awards". eurovision.tv (në anglisht). 11 maj 2014. Marrë më 8 dhjetor 2019.