Autism Speaks

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Autism Speaks është organizatë amerikane për përkrahjen e personave me autizm. Organzata u themelua në shkurt 2005 nga Bob Wright, zëvendës kryetar i General Electric, dhe gruaja e tij Suzana një vit pasi nipi i tyre Christian u diagnostikua me autizëm. Disa aktivistë të autizmit që e shohin autizmin thjesht si një ndryshim sesa një sëmundje, e kanë kritikuar Autism Speaks dhe përkrahësit e saj për të kërkuar shërim.[1][2][3]

Që nga prilli i vitit 2017, Autism Speaks pranon se "shkencëtarët kanë bërë kërkime të gjera gjatë dy dekadave të fundit për të përcaktuar nëse ekziston ndonjë lidhje midis vaksinimeve të fëmijërisë dhe autizmit. Rezultatet e këtij hulumtimi janë të qarta: Vaksinat nuk shkaktojnë autizëm".[4]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 2008, psikologu i fëmijëve Geraldine Dawson, u bë kryeshef i Autism Speaks. Që nga themelimi i saj, Autism Speaks u bashkua me tri organizata të autizmit duke rritur miliona dollarë për hulumtime të autizmit.

Që nga shkurti 2009, Autism Speaks ka përdorur personazhin “Wubbzy” prej Wow! Wow! Wubbzy! si nuskë.[5]

Më 1 maj 2015, Bob Wright dha dorëheqjen si kryetar i organizatës. Ai u pasua nga Brian Kelly i cili kishte shërbyer si Kryetar i Komiteteve të Auditimit dhe Shërbimeve Familjare për organizatën dhe është bashkë-themelues i Eastern Real Estate LLC. Bob Wright mbetet në bord si një bashkë-themelues.[6]

Suzanne Wright mori një pushim në mungesë më 2 nëntor 2015 pas një diagnoze të kancerit pankreatik, për shkak të të cilit ajo u sëmur rëndë dhe vdiq më 29 korrik 2016.[7]

Në vitin 2016, Autism Speaks mori 47.5 milionë dollarë, që ishte 18% më pak sesa para një viti. Disability Scoop pretendoi se ky ndryshim ishte një rënie e mprehtë e të ardhurave. Aurelia Grayson, një zëdhënëse e organizatës jofitimprurëse, i atribuoi rënien ndryshimeve në financimin e programit të kërkimit të grupit MSSNG dhe rënie në mbledhjen e fondeve nga Autism Speaks Walks.[8]

Aktivitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autism Speaks është një organizatë autizmi që së bashku me organizatat e mëparshme, ka qenë një burim i financimit të orientuar drejt shkaqeve dhe trajtimit të çrregullimeve të spektrit të autizmit; gjithashtu zhvillon aktivitete ndërgjegjësimi dhe informimi për familjet, qeveritë dhe publikun.[9] Në një deklaratë për shtyp të vitit 2006, Autism Speaks deklaroi qëllimin e saj: "për të përshpejtuar dhe financuar kërkimet biomjekësore në shkaqet, parandalimin, trajtimet dhe kurimin për çrregullimet e spektrit të autizmit, për të rritur ndërgjegjësimin për çrregullimin dhe për të përmirësuar cilësinë e jetës së individëve të prekur dhe familjet e tyre ".[10] Megjithatë, në vitin 2016, Autsim Speaks hoqi autizmin nga deklarata e misionit.[11]

Hulumtimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autism Speaks dhe organizatat e tij të mëparshme kanë ngritur vetëdijen publike për hulumtimin e autizmit, kanë ngritur fonde drejtpërsëdrejti për kërkime dhe lobuan në Kongres për të rritur paratë e mbledhura privatisht me fonde shumë më të mëdha publike. Nga viti 1997 deri në vitin 2006, avokimi i tyre në fushat e trajtimit dhe faktorët e mjedisit zhvendosën prioritetet kërkimore në Shtetet e Bashkuara nga kërkimet themelore deri te përkthimi dhe hulumtimi klinik, me theks më të ulët në biologjinë themelore dhe theksim më të madh në vënien e asaj që njihej në përdorim praktik.[12]

Autism Speaks përkrah hulumtimin në katër fusha kryesore:[13]

 • Etiologjia përfshin faktorët gjenetik dhe mjedisor që mund të shkaktojnë autizëm. Ky hulumtim përfshin kërkimet për gjenet e ndjeshmërisë së autizmit, modelet e kafshëve për autizëm, toksinat mjedisore dhe infeksionet virale të nënës.
 • Biologjia studion qeliza, trurin dhe trupin. Kjo fokusohet në zhvillimin e trurit dhe përfshin Programin e Indit të Autizmit.
 • Diagnoza përfshirë epidemiologjinë dhe diagnoza të hershme.
 • Terapitë e autizmit përfshijnë medikamente, ndërhyrje të sjelljes dhe psikologjike. Ai përfshin trajtime për kushte të përbashkëta mjekësore në fëmijët që nuk kanë lidhje me autizmin, siç janë çrregullimet e gjumit dhe kushtet gastrointestinale që mund të pengojnë ndërhyrjet në sjellje, së bashku me trajtimet për individët e moshuar dhe mjekësinë plotësuese dhe alternative.

Autism Speaks financon Programin Indit Autizmit, një rrjet e studiuesve që menaxhon dhe shpërndan indeve të trurit të dhuruara për hulumtime të autizmit. Këto dhurime janë të rralla dhe janë një komponent vital i hulumtimit në shkaqet e autizmit.[14]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Picciuto, Elizabeth. "They Don't Want an Autism Cure". The Daily Beast. Marrë më 1 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Silberman, Steve. "Autism Speaks needs to do a lot more listening". Los Angeles Times. Marrë më 10 dhjetor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Robison, John. "I resign my roles at Autism Speaks". Blogger. Marrë më 6 prill 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "About". Autism Speaks. Autism Speaks. Arkivuar nga origjinali origjinali më 6 prill 2017. Marrë më 6 prill 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Autism Speaks and 'Wow! Wow! Wubbzy!' Team Up to Shine a Spotlight on World Autism Awareness Day". Autism Speaks press release. 19 shkurt 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Autism Speaks Co-Founder Bob Wright to Step Down as Chairman Arkivuar 24 korrik 2018 tek Wayback Machine." Autism Speaks. 1 maj 2015.
 7. ^ Kauffman, Ellie (30 korrik 2016). "Suzanne Wright, autism advocate, dies at 69". CNN. Marrë më 30 korrik 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Diament, Michelle (14 shtator 2017). "Autism Speaks Reports Double-Digit Revenue Slide". Disability Scoop. Marrë më 17 shtator 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Singh J, Hallmayer J, Illes J (2007). "Interacting and paradoxical forces in neuroscience and society". Nat Rev Neurosci. 8 (2): 153–60. doi:10.1038/nrn2073.  1885680.  17237806. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Autism Speaks (2006-11-29), http://www.autismspeaks.org/press/autism_speaks_can_merger.php, <http://www.autismspeaks.org/press/autism_speaks_can_merger.php>. Retrieved on 21 nëntor 2008 
 11. ^ Diament, Michelle. "Autism Speaks No Longer Seeking Cure". Disability Scoop. Marrë më 21 nëntor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Singh J, Illes J, Lazzeroni L, Hallmayer J (2009). "Trends in US autism research funding". J Autism Dev Disord. 39 (5): 788–95. doi:10.1007/s10803-008-0685-0.  19148735. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Twachtman-Cullen D (2008). "Dr. Geraldine Dawson: setting the research agenda for Autism Speaks" (PDF). Autism Spectr Q (16): 8–11. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 30 maj 2009. Marrë më 12 shtator 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Haroutunian V, Pickett J (2007). "Autism brain tissue banking". Brain Pathol. 17 (4): 412–21. doi:10.1111/j.1750-3639.2007.00097.x.  17919127. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]