Automjeti luftarak ajror pa pilot

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një reaper britanik MQ-9A që vepron mbi Afganistan në 2009

Një automjet luftarak ajror pa pilot (UCAV), i njohur gjithashtu si një dron luftarak, i shkurtuar në bisedë si dron ose UAV i fushës së betejës, është një automjet ajror pa pilot (UAV) që përdoret për inteligjencë, vëzhgim, përvetësim objektivash dhe zbulim dhe mbart mjete avionësh të tillë si raketa, ATGM dhe/ose bomba në pika të forta për sulme me dron. Këta dronë zakonisht janë nën kontrollin e njeriut në kohë reale, me nivele të ndryshme autonomie. Ndryshe nga mjetet ajrore të vëzhgimit dhe zbulimit pa pilot, UCAV-të përdoren si për sulme me dron, ashtu edhe për inteligjencën e fushëbetejës.

Avionët e këtij lloji nuk kanë pilot njerëzor në bord. Ndërsa operatori e drejton automjetin nga një terminal i largët, pajisjet e nevojshme për një pilot njerëzor nuk nevojiten, duke rezultuar në një peshë më të ulët dhe një madhësi më të vogël se një avion me pilot. Shumë vende kanë UCAV vendase operacionale dhe shumë të tjera kanë importuar drone të armatosur ose janë në proces të zhvillimit të tyre.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]