Jump to content

Autostrada A3

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Autostrada A3 është një autostradëShqipëri që përfshin 31.17 kilometres (19.37 mi) në të gjithë qarqet e Elbasanit dhe Tiranës. Ai përbëhet nga dy korsi trafiku dhe një korsi emergjence në çdo drejtim lëvizjeje, me përjashtim të tuneleve ku në vend të tyre ka gjire emergjence, të ndara nga një rezervim qendror.

Pas përfundimit të saj në verën e vitit 2019, autostrada lidh kryeqytetin e vendit Tiranën me Korridorin VIII Pan-Evropian në SH7, i cili lidh Durrësindetin Adriatik për të VarnësDetin e Zi. Si pjesë e rrjetit rrugor të Shqipërisë, autostrada është pjesë e një rruge kryesore evropiane, E852.

Seksioni Tiranë–Elbasan

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autostrada fillon në qendrën tregtare TEG, e cila ndërlidhet me Unazën e Jashtme të Tiranës në Lundër pranë Saukut në jug të Parkut të Madh të Tiranës dhe ndjek një rrugë paralele me Rrugën Kombëtare 3 (SH3) në Luginën e Erzenit deri në fshatin Krrabë . Në afërsi të kufirit ndërmjet qarqeve Tiranë dhe Elbasan, autostrada kalon përgjatë tunelit të Krrabës. Duke kaluar tunelin, autostrada vazhdon brenda luginës së Kushës në drejtim të Elbasanit, ku takohet sërish me SH3 në Bradashesh ku përfundon autostrada.

Sipas ish- ministrit të Transportit dhe Infrastrukturës, Sokol Olldashi, ndërtimi i bypass-it apo unazës së jashtme të Tiranës filloi në mars të vitit 2011.[1] Më 29 prill 2011, punimet për ndërtimin e tunelit të Krrabës filluan dhe përfunduan në mars 2013. Përfundimi i ndërtimit për të gjithë itinerarin nga Tirana në Elbasan ishte parashikuar në qershor 2013 (18 muaj kohë ndërtimi), megjithatë një shembje kodre pranë Ibës vonoi më tej përfundimin për shkak të studimeve joadekuate të fizibilitetit gjeologjik. Autostrada u përfundua vetëm në verën e vitit 2019.

Kostoja totale e autostradës arriti në 440 milionë euro.[2] Financimi u mor pjesërisht nga Banka Islamike për Zhvillim.[3]

Autostrada përmban 21 viadukte dhe 2 tunele, secili me një gjatësi prej 2.3 kilometres (1.4 mi) .

Seksioni Berat–Tepelenë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në planin afatgjatë është planifikuar një zgjerim i mëtejshëm i autostradës drejt Beratit dhe Tepelenës.[4]

  1. ^ "Olldashi: Projekti i Qeverisë, i njëjtë me atë të Bashkisë - Top Channel". Top-channel.tv. 2011-03-13. Marrë më 2012-07-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Hapen ofertat ekonomike për autostradën Tiranë-Elbasan". Arkivuar nga origjinali më 2011-03-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Islamic Development Bank approves USD 511 million for Mega proje" (në anglisht). Steelguru.com. 2011-03-04. Marrë më 2012-07-13.
  4. ^ "Prezantohet projekti teknik i autostradës Tiranë - Elbasan". Mppt.gov.al. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2014. Marrë më 2012-07-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Autostradë A3