Avejroni

Coordinates: 44°15′N 02°42′E / 44.250°N 2.700°E / 44.250; 2.700
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Avejroni
Avairon (Ocitanisht)
Departament i Francës
Nga lart-poshtë, majtas-djathtas: Conques, ndërtesa e prefekturës në Rodez, Kështjella e Belcastelit, lumi AveyronVillefranche-de-Rouergue and Peyre
Flamuri i Avejroni
Stema Avejroni
Vendndodhja e Avejronit në Francë
Vendndodhja e Avejronit në Francë
Koordinatat: 44°15′N 02°42′E / 44.250°N 2.700°E / 44.250; 2.700
ShtetiFranca
RegionOcitania
PrefectureRodez
SubprefecturesMillau
Villefranche-de-Rouergue
Qeveria
 • President of the Departmental CouncilArnaud Viala[1] (UDI)
Sipërfaqja
  1. ^ "Répertoire national des élus: les conseillers départementaux". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 4 maj 2022.
 • Gjithsej8.735 km2 (3,373 sq mi)
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Department number12
Arrondissements3
Cantons23
Communes285
Faqja zyrtarehttps://aveyron.fr/
^1 French Land Register data, which exclude estuaries and lakes, ponds and glaciers larger than 1 km2

Aveyron (shqiptimi frëngjisht[avɛʁɔ̃]  ( dëgjoni); Oksitanisht: Avairon [avajˈɾu] ose [aβajˈɾu]) është një departamentrajonin e Occitania, Franca Jugore . Ai u emërua pas lumit Aveyron . Banorët e saj njihen si Aveyronnais (mashkullor) ose Aveyronnaises (femërore) në frëngjisht. [1] Banorët e prefekturës së Aveyron, Rodez, quhen Ruthénois, bazuar në kolonët e parë keltë në zonë, Ruteni. Me një sipërfaqe prej 8,735 square kilometres (3,373 sq mi) dhe një popullsi prej 279,595, Aveyron është një departament kryesisht rural me një dendësi popullsie prej 32 për kilometër katror (83/sq mi). [2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monedhë Ruteni, shekulli V–I p.e.s

Aveyron është një nga 83 departamentet origjinale të krijuara gjatë Revolucionit Francez më 4 mars 1790. Banorët e parë të njohur historikë të rajonit ishin fisi Rutenii, por zona ishte e banuar më parë p, duke u mburrur me shumë rrënoja parahistorike duke përfshirë mbi 1000 dolmenë, më shumë se çdo departament tjetër në Francë.

Heraldika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Blazon-arms

Avejroni - Temperatura dhe reshjet mesatare mujore
Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrikk Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor
T
e
m
p
e
r
a
t
u
r
a
Jan Shku Mar Pri Maj Qer Kor Gush Shta Tet Nën Dhje
R
e
s
h
j
e
{{{reshje_jan}}}
{{{reshje_shk}}}
{{{reshje_mar}}}
{{{reshje_pri}}}
{{{reshje_maj}}}
{{{reshje_qer}}}
{{{reshje_korr}}}
{{{reshje_gush}}}
{{{reshje_shta}}}
{{{reshje_tet}}}
{{{reshje_nën}}}
{{{reshje_dhje}}}
Jan Shku Mar Pri Maj Qer Korr Gush Shta Tet Nën Dhje


Burimi: mungon

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2017, departamenti kishte 279,206 banorë. Evolucioni i numrit të banorëve është i njohur përmes regjistrimeve të popullsisë të kryera në departament që nga viti 1793.

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1791371.835—    
1801318.340−14.4%
1806331.921+4.3%
1821339.422+2.3%
1831359.056+5.8%
1836370.951+3.3%
1841375.083+1.1%
1846389.121+3.7%
1851394.183+1.3%
1856393.890−0.1%
1861396.025+0.5%
1866400.070+1.0%
1872402.474+0.6%
1876413.826+2.8%
1881415.075+0.3%
1886415.826+0.2%
1891400.467−3.7%
1896389.464−2.7%
1901382.074−1.9%
1906377.299−1.2%
1911369.448−2.1%
1921332.940−9.9%
1926328.886−1.2%
1931323.782−1.6%
1936314.682−2.8%
1946307.717−2.2%
1954292.727−4.9%
1962290.489−0.8%
1968281.568−3.1%
1975278.306−1.2%
1982278.654+0.1%
1990270.141−3.1%
1999263.808−2.3%
2007274.425+4.0%
2012276.229+0.7%
2017279.206+1.1%

Qytetet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna më e populluar është Rodezi, prefektura. Nga popullsia e departamentit, 25% jetojnë në katër komunat më të mëdha: Rodez, Millau, Onet-le-Château dhe Villefranche-de-Rouergue . Që nga viti 2019, ka 7 komuna me më shumë se 5000 banorë: [3]

Nëndialekt krahinor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nëndialekti rajonal i folur në Aveyron është një formë e ocitanishtes Lengodocjane e quajtur Rouergat . Përballë rrezikut të zhdukjes së gjuhës, disa shoqata kërkuan nga shteti dhe komunitetet politike një politikë ambicioze gjuhësore. Në Rouergat, Aveyron shkruhet:

  • Avairon (drejtshkrimi tradicional ocitan) - p.sh "Roergue forma lo despartament de l'Avairon"
  • Oboyróu (drejtshkrimi i At Vayssier) - p.sh "Rouergue fouórmo lou desportomén de l'Oboyróu"

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Le nom des habitants des communes de France - Habitants". www.habitants.fr. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Comparateur de territoires, INSEE
  3. ^ Populations légales 2019: 12 Aveyron, INSEE