Aventurat e tri anglezëve dhe tri rusëve në Afrikën Jugore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Titulli i novelës

Aventurat e tri anglezëve dhe tri rusëve në Afrikën Jugore (Frëngjisht: Aventures de trois Russes et de trois Anglais dans l'Afrique australe) është novelë e shkruar nga Jules Verne i cili u botua më 1872.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tre anglezët dhe tre rusët udhëtojn për në Afrikë me udhëzues e tij, të lindjes Mokoum, të matur një hark meridian në shkretëtirën Kallahari në jug të Afrikës. Çdo gjë shkoi siç është planifikuar deri sa u bë lufta mes Britanisë dhe Rusisë...