Jump to content

Avioni i zbulimit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një aeroplan zbulimi në lartësi të lartë USAF SR-71.

Një avion zbulimi (në gjuhën e folur, një aeroplan spiun) është një avion ushtarak i projektuar ose përshtatur për të kryer zbulimin ajror me role duke përfshirë mbledhjen e inteligjencës së imazheve (përfshirë përdorimin e fotografisë), inteligjencën e sinjaleve, si dhe inteligjencën e matjes dhe nënshkrimit. Teknologjia moderne ka mundësuar gjithashtu disa avionë dhe UAV të kryejnë mbikëqyrje në kohë reale përveç mbledhjes së përgjithshme të inteligjencës.

Para zhvillimit të pajisjeve të tilla si radari, forcat ushtarake mbështeteshin në avionë zbulues për vëzhgimin vizual dhe zbulimin e lëvizjes së armikut. Një shembull është anija fluturuese e patrullës detare PBY Catalina e përdorur nga aleatët në Luftën e Dytë Botërore: një fluturim i Marinës së SHBA-së Catalinas vuri re një pjesë të flotës japoneze duke iu afruar ishullit Midway, duke filluar Betejën e Midway.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]