Avioni i trajnimit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Avioni trajnues)
Një avion trajnues, Grob G 120TP.

Avioni trajnues është një klasë avionësh e krijuar posaçërisht për të lehtësuar trajnimin e fluturimit të pilotëve dhe ekuipazheve ajrore. Përdorimi i një avioni trajnues të dedikuar me veçori shtesë sigurie - të tilla si kontrollet e fluturimit të dyfishtë, karakteristikat falëse të fluturimit dhe një rregullim i thjeshtuar i kabinës - lejon pilotët në trajnim të avancojnë në mënyrë të sigurt aftësitë e tyre në një avion më falës.

Pilotët civilë zakonisht trajnohen në një avion të lehtë, me dy ose më shumë vende për të lejuar një student dhe instruktor.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]