Aya Hirano

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to searchAya Hirano (平野 绫, Hirano Aya?, lindur më 8 tetor 1987) nga Prefekturën Aichi, Japoni, është një Seiyu dhe këngëtare J-pop që ka pasur role në disa anime, novela vizuale, dhe reklamat televizive në Japoni.[1][2] Ajo është kontraktuar për të Hapësirë Artizanatit Prodhimi, një degë e Artizanatit Hapësirë Grupit për karrierën e saj Seiyu.[3] Për karrierën e saj të kënduarit, ajo është e nënshkruar nën Lantis.[4]

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aja kaloi disa nga vitet e saj shumë të hershme të jetës në Amerikë para se të kthehej në Japoni. Në 1998, ajo u bashkua me Fëmija Tokio teatrale ndarjen e Grupit të kompanisë Artizanatit Hapësirë Group. Përfundimisht, ajo filloi të shfaqet në reklama dhe mori rolin e saj të parë si një Seiyu në Tenshi no Shippo. Nga 2002-2003 ajo ishte anëtare e grupit vajzë jetëshkurtër "Springs."

Pas diplomimit nga shkolla e mesme, ajo filloi seriozisht ndjek Seiyu e saj dhe duke kënduar solo karrierën. Pushim i saj i madh erdhi në 2006, kur ajo ishte hedhur si zëri i Haruhi Suzumiya, karakterin titulli i seri anime Suzumiya Haruhi melankolik i. Suksesi publik tregojnë së ka përmirësuar në masë të madhe popullaritetin e saj dhe karrierës në Japoni. CD e saj të vetme Bōken Desho Desho ? që përmbajnë këngë hapjen e tregojnë shitur në Japoni shumë ditë ajo u lirua. Ky sukses u ndoq nga shprehur saj dy karaktere të çojë në bazë të anime manga popullore (Reira në Nana dhe Misa në Vdekja Shënim). Popullariteti i saj u konfirmua në Awards Seiyu e parë, ku ajo fitoi "Best Porsaardhurve (femra)", për rolin e saj si Haruhi Suzumiya; të njëjtin rol edhe fitoi një emërimi i saj si "Best Main Character (femra)". Në të njëjtën çmime, ajo u propozua edhe për "të mirë mbështetëse Simboli (femra)", dhe fitoi dy nominimet për "Best Single" (Një prej të cilave është një solo, Bōken Desho Desho ?, Tjetri ishte një kandidaturë të vetme për grup Hare Hare Yukai). Në 2008, ajo fitoi "Best kryesore Simboli (femra)" çmimin në çmimet e dytë Seiyu.

Ajo kryhet në të "Verës Animelo Live" koncerte në mes të 2006 dhe 2008, si dhe Haruhi Suzumiya no koncert Gekisō më 18 mars 2007.

Aya Hirano ishte ftuar në Anime Expo 2007, së bashku me anëtarët e tjerë të hedhura nga melankolik e Haruhi Suzumiya, minoriteteve Chihara dhe Yuko Goto.[5] Në 2007, ajo vazhdon të gëzojë sukses të madh në karrierën e saj, ulje e rolit të Konata Izumi në versionin anime të Lucky Star dhe nisjen e tre albume të veçanta të vetme back-to-back mujore në fund të vitit.

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Popullariteti i saj është rritur ndjeshëm falë rolit të saj si Haruhi Suzumiya Breakout në dëshpërim e Haruhi Suzumiya.
 • Ajo e filloi karrierën e saj Seiyu saj gjatë viteve të vogël të shkollave të mesme. Shumë nga rolet e saj ka kërkuar një person që mund të paraqes "pjekuri me një zë të ri" në role të tilla si Lymier në kalama klasës dhe më vonë, si Yoko Sasakura në Shkollën gjëmoj (2 Sezoni) që ka pasur rolet many mësues të jetë mbushur.
 • Ajo ishte në gjendje të përdorin një shumë të pjekur dhe i rritur bombastik zë nga mosha 10. Megjithatë, sa edhe pamja e saj dhe zëri i lartpërmendur pjekur nuk perputhen, mundësitë për rolet janë shpesh të dhënë për të tjerët në vend.
 • Ajo ndoqi të njëjtën shkollë të lartë si i vogël Seiyu Erika shokët.
 • Profili i saj ka qenë ndonjëherë i gabuar me shokët Seiyu maj Shimizu, pasi ato kanë të dy debutuar me rolet në Tenshi no Shippo.
 • Hobi i saj personale përfshijnë të mësuarit për të luajtur në kitarë dhe leximin romaneve. romani i saj i preferuar Jiken Gamou-TEI, nga Miyuki Miyabe.
 • Japin kuotën e saj e preferuar është "Ekzistenca është në lidhje me krijimin e vetë." (存在 する という こと は, 自分 を 創造 する こと だ, Sonzaisuru të Koto IU WA, jibun o sōzōsuru Koto da ?).
 • Disa nga talente të saj janë duke luajtur në piano dhe njohje paraprake. Ajo u tha se ka pasur ëndrrat e sakta, dhe se nëna e saj duket se kanë qenë në gjendje të bëjnë të njëjtën gjë para. aftësitë e saj piano janë zhvilluar sipas metodës Suzuki, dhe ajo luajti organi gjatë shkollës së mesme. Ajo është gjithashtu i aftë në kaligrafi.
 • Prindërit e saj nuk e lejoi atë për t'u marrë me një thikë kuzhine për gatim nga shkolla fillore në shkollën e lartë.
 • Motiv-mace burra parë ndonjëherë të gjithë dëshpërim e Haruhi Suzumiya u hartua fillimisht nga Aja pasme e Scripts. Anëtarët e stafit zbuluar skica dhe inkorporuar ato në anime. Variacione të ndryshme të ilustrimet-cat burrat mund të shihet në të gjithë Haruhi Suzumiya mallin (dmth CD dhe DVD).[6]
 • Ajo është e interesuar në gjëra të lidhura me egjiptian.
 • Në 2007, ajo fitoi "aktoren më të mirë Zëri" në Tokio Panairi ndërkombëtar Pop.[7]
 • Sipas faqen e saj, filmat e saj të preferuar janë Bukuri Fjetur Disney's, si dhe Tim Burton's makth Para Krishtlindjeve dhe Edward Scissorhands.
 • Ajo zotëron një qen manar emrin Chibi-chan (ちび ちゃん?).

Performance[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drejtues role me shkronja të theksuara.

Anime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2001

 • Tenshi no Shippo (Saru pa Momo)

2002

 • Kalama e klasës (Lymier) [2]

2003

 • Tenshi no Chu Shippo ! (Saru nuk Momo)
 • Beyblade G Revolution Bakuten Shoot (MingMing)

2004

 • Battle B-Daman (Charat)

2005

 • Battle B-Daman: shpirt të zjarrit (Pheles)
 • Canvas 2: Niji jashtė nuk Sketch (Sumire Misaki)[8]
 • Eyeshield 21 (Mamori Anezaki)

2006

 • Busō Renkin (Mahiro Muto)
 • Shënim Vdekja (Misa Amane)[2]
 • Videos: Naida Zeusdesu (Claw Tarance)
 • Galaxy Angel-kulla (Kahlua / Tequila borzilok)[2]
 • Himawari ! (Shikimi)
 • Nana (Reira Serizawa)[2]
 • Renkin 3-Kyu magjike? Pokān (Pachira)
 • Shkolla gjëmoj (2 Sezoni) (Yoko Sasakura)
 • Sumomomo Momomo (Sanae Nakajima)
 • Melankoli e Haruhi Suzumiya (Haruhi Suzumiya)[9][1][2]

2007

 • Dragonaut: rezonancë (Garnet McLane)
 • Manabi Utopia Gakuen e drejtë ! (Etoh maj)
 • Lucky Star (Konata Izumi,[1] veten në episod 15, Haruhi Suzumiya në episod 20)
 • Hello Kitty: Forest Apple dhe Qyteti paralel (Emily)
 • Himawari ! (Shikimi)
 • Soreike ! Anpanman (Tanpopochiyan, Kokinchiyan)

2008

 • Akaneiro ni Saka Somaru (Minato Nagase)
 • Kemeko Deluxe ! (Nakamura)
 • Hyakko (Ayumi Nonomura)
 • Linebarrels e hekurit (Kujo Miu)
 • Mokke (Reiko Nagasawa)
 • Moegaku 5 (Megamisama)
 • Kufi Macross (Mina Roshan, Rora Nene)
 • Nijū Mensō nuk Musume (Chizuko Mikamo)
 • Zettai Karen Children (Akashi Kaoru)

2009

 • Bakemonogatari (Oshino Shinobu)
 • Dragon Ball Kai (Dende)
 • Bishti i magjishëm (Heartfilia Lucy)
 • Ippatsu Fight ! Jūden-chan ! (Rona Elmo, gazetar Lajme)
 • Jewelpet (Garnet)
 • Kalama-dhe Girl (Lymier)
 • Kimi ni Todoke (Ume Kurumizawa)
 • Holic Maria (Shizu Shidō) Blade
 • Mbretëreshës (Nanael)
 • Melankoli e Haruhi Suzumiya (Haruhi Suzumiya)
 • Album White (Yuki Morikawa)

2010

 • Tringëllon Jewelpet (Garnet)
 • Nurarihyon nuk Mago (Ienaga ENVER)
 • Seikon nuk Qwaser (Katja)

Ova[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Amuri në Star Ocean (Novum Femina)
 • Fist e Veriut Star: Legjenda e Sara Toki ()
 • Manabi Utopia Gakuen e drejtë ! (Etoh maj)
 • Itsudatte Santa e mia ! (Mai)
 • Kawa no hikari (Wanko)
 • Ova Lucky Star (Konata Izumi)
 • Lupin tretë: GREEN vs KUQ (Yukiko)
 • Shkolla gjëmoj Sangakki (Yoko Sasakura)
 • Saint Seiya : The Lost Canvas (Sasha / Athena)
 • Për të (Ariina)

Anime Web[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Melankoli e Suzumiya Haruhi-chan (Haruhi Suzumiya)
 • Nyoro ~ Churuya n-san (Haruhi Suzumiya)

Lojëra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Sonata Zot (polka)
 • 21 Eyeshield MAX DEVILPOWER ! (Mamori Anezaki)
 • 21 Eyeshield Playing Football Amerikan ! Ya ! Ha ! (Mamori Anezaki)
 • Eyeshield 21 Edition Portable (Mamori Anezaki)
 • Mit Final Fantasy : birucë Chocobo's (Shirma)
 • Finalist (Honoka Serizawa)
 • Galaxy Angel II (Kahlua / borzilok Tequila)
 • Haruhi Suzumiya seri si Haruhi Suzumiya :
  • Premtimi i Haruhi Suzumiya PSP ()
  • hutim i Haruhi Suzumiya (PS2)
  • eksitim i Haruhi Suzumiya (Wii)
  • paralele e Haruhi Suzumiya (Wii)
  • Seria e Haruhi Suzumiya (NDS)
 • Himekishi Monogatari-Princesha-Blue (Yuna Ekuberuto Ōjo)
 • Lucky Star nuk ka Mori (Konata Izumi)
 • Lucky Star : Ōtōsai Ryōō Gakuen (Konata Izumi)
 • Arc i dritës (Lucia)
 • Kujtimet Off 6: T-valë (Chisa Hakosaki)
 • Nana: Subete wa Daimaou nuk Omichibiki!? (Reira Serizawa)
 • Ryu ga Gotoku 4 (Hana)
 • Sigma harmoni (Tsukiyomi Neon)
 • Sumomomo Momomo : Nusja fortë në Tokë (Sanae Nakajima)

E diel VS

 • Revista : Shuuketsu ! Choujou Daikessen ! (Akashi Kaoru)
 • Tenshi no Shippo (Saru pa Momo)
 • Besimi vrasësin e 2 (Japanese localization)

rolet dubbing[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Doctor Who (Astrid Peth)
 • Rilindja (Ilona Tasuiev) (DVD version)
 • Dragon Ball Evolution (Bulma)

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • AniGiga (NHK BS2) (mysafir 2 herë)
 • Brave MAP Speciale : Në do të ju tregojnë fytyrat prapa njerëzit që bëjnë zërat e karaktere popullore Pop '!! Best 50
 • AniPara Music-vend (Guest)
 • Hey ! Hey ! Hey ! Champ Music - Rank-Në Corner (Fuji Television|3 korrik 2006)
 • Kaitai-Shin Show (NHK prill përgjithshme|2.007)
 • Shkolla Mario (Tokio TV|tetor 2000 - mars 2001)
 • Moegaku (Host)
 • Radikale (Koment)
 • Super Broadcast Avancimin BONZO! (Tokio MX | 24 gusht 2007)
 • Tenshi nuk ka zanore (SKY PerfecTV! Ch.371 | 9 Transmetimit)
 • Vetëm Aya Hirano TV (平野 綾 だけ TV, TV Hirano Aya dake?) (Fuji TV 2 | prill 2009) [10] (Host)

Drama[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kthim * Detective Multiple Personality Psiko - Kazuhiko Amamiya (Lolita ℃)

DVD[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suzumiya Haruhi no

 • Gekisō (2007)
 • Letër Love (ラブレター, Retā Rabu?) (21 nëntor 2007)
 • Histori dashurie (ラブストーリー, Sutori Rabu?) (25 prill 2008)
 • 1 Live 2008 Tour trazirave Live (25 shkurt 2009)
 • Unë të dua (18 mars 2009)

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Bleach: zbërdhulet të Zi, unë vëmendjen Emri juaj (Homura)
 • Honjitsu nuk Neko-jijo
 • Sesioni Azilit (Hiyoko) (2009)
 • Zhdukjen e Haruhi Suzumiya (Haruhi Suzumiya) (2010)

Radio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Radio Galaxy Angel (përfunduar)
 • Pop Radio Romakkisu (6 tetor 2007)
 • SOS Radio Dan Shibu (përfunduar)
 • Radio Sumomo (përfunduar)
 • Tenshi no Shippo: Partia Home (përfunduar)
 • Workshop Pop (アニコボー, AniKobō?) (Nippon Transmetimeve | prill 2009) (Guest)

Drama CD[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ichi B. (Lin Kinpar)
 • Barajō nuk Kiss (Anis Yamamoto)
 • Kalama Layer klasës Tone (Lymier)
 • Holic Maria (Kanako Miyamae)
 • Melankoli e Haruhi Suzumiya: Sound Rreth (Haruhi Suzumiya)
 • Nurarihyon nuk Mago (Ienaga ENVER)

Libra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Discography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Singles[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1. "Përparime" (8 mars 2006)
 • 2. "Bōken Desho Desho?" (26 prill 2006) (trishtuese e Haruhi Suzumiya theme hapjes)
 • 3. "Ashita no Prizmi" [11] (6 shtator 2006)
 • 4. "LOVE ★ armë" (10 tetor 2007)
 • 5. "Neophilia" (7 nëntor 2007)
 • 6. "MonStAR" (5 dhjetor 2007)
 • 7. "Paidentifikuara Botërore" (23 prill 2008) (Nijū Mensō pa fund Musume temë)
 • 8. "Namida Namida Namida" (8 tetor 2008) (fund Hyakko theme)
 • 9. "Më cakto mua Pa pagesë / Sing A Song !" (29 prill 2009)
 • 10. "Super Driver" (22 korrik 2009) (trishtuese e Haruhi Suzumiya theme hapjes)

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Trazira Girl (2008) 2. Speed Star (2009)

Të tjerë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Hare Hare Yukai" (2006)
 • "Suzumiya Haruhi no Tsumeawase" (2006)
 • "Haruhi Suzumiya Character Song" (2006)
 • "Saikyo Pare paradë" (2006)
 • "maj, Eto Character Song" (2006)
 • "Sanae Nakajima Character Song" (2006) Fuku
 • "Motteke ! Marinar" (2007)
 • "Konata Izumi Character Song" (2007)
 • "Mune Vajzat Pettan Character Song" (2007)
 • Seikon "Simboli nuk Qwaser Song" (2010)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]