Aya Sofia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Agia Sofia
Pamje e brendëshme e Aya Sofisë
Prerje e arkitekturës origjinale të Aya Sofisë

Aya Sofia (gr. Ἁγία Σοφία; Dituria e Shenjtë, tr. Ajasofja) apo bazilika e Shën Sofisë në fillim ishte kishë, me pushtimin e Konstantinopojës nga osmanët u kthye në xhami dhe sot është muze i qytetit turkStambollit. Aya Sofia u ndërtua në qindvjeçarin e 6-të dhe ishte kisha kryesore e Perandorisë Bizantine dhe qendër fetare e Ortodoksisë.

Aya Sofia është vepra e fundit ndërtimore me rëndësi e lashtësisë së vonë dhe shembulli i parë i arkitekturës bizantine, në të cilën shfaqen kupolat që skalitën më vonë elementet e ndërtimit kishëtar. Mendohet si një nga ndërtesat më të bukura në botë. Ajo ishte katedralja më e madhe e ndërtuar ndonjëherë në botë për mëse një mijë vjet, deri para mbarimit të Katedrales së Seviljes në vitin 1575 (periudha e Rilindjes evropiane).

Historia e ndërtimit[redakto | redakto tekstin burimor]

Rëndësia[redakto | redakto tekstin burimor]

Arkitektura[redakto | redakto tekstin burimor]

Zbukurimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Galeria[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Hagia Sophia