Ayesha Curry

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ayesha Curry (mbiemri vajzërie Alexsander; lindi më 23 mars 1989) është kuzhiniere e famshme, autore e librave të gatimit, prezantuese televiziv, biznesmene dhe ish-aktore. Karriera e saj si kuzhinere filloi në vitin 2004, ku përgatiti ushqimin e saj të parë si provë në Youtube në kanalin e saj Little Lights of Mine.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në moshën 12 vjeçare, ajo e pëlqente videon e muzikës "Too Young for Love" by Suga Prince.[1]

Para se të martohet me Stephen Curry, Ayesha ishte aktore, e njohur për Underground Street Flippers (2009), Dan's Detour of Life (2008), Love for Sale (2008), dhe për rolet si mysafire në shfaqje të ndryshme. Pastaj filloi të bëhej si prezantuese e gatimit dhe këshilluese të jetës, së pari në kanalin e saj në Youtube dhe pastaj në shfaqjen Ayesha's HomemadeFood Network.

Sipas Variety, Ayesha's Homemade nuk do të jetë vetëm për recetat e gatimit, por do të jetë edhe për jetën e saj si grua dhe nënë, me më shumë skeçe prej burrit të saj dhe dy vajzave.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ayesha u lind dhe u rrit në Toronto deri në moshën 14 vjeçare, ku u zhvendos në Charlotte, Karolina e Veriut.[2]

Më 30 korrik 2011, ajo u martua me basketbollistin e NBA-së Stephen Curry. Ata të dy u takuan në një grup rinor në kishë në Charlotte ku ishin në moshë 15 dhe 14 vjeç.[3][4][5] Së bashku kanë dy vajza, Riley Elizabeth Curry dhe Ryan Carson Curry.[6][7] Ata tani jetojnë në Walnut Creek.[8]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Oh Canada! Archived 27 January 2017[Date mismatch] at the Wayback Machine. AyeshaCurry.com. Accessed on October 24, 2016.
  2. ^ Ayesha Curry, Steph’s Wife: The Pictures You Need to See Heavy.com. Accessed on October 24, 2016.
  3. ^ "Northern Touch: Steph Curry's Toronto connection". Sportsnet.ca. Marrë më February 27, 2015. 
  4. ^ "Curry's path to NBA stardom forged in Toronto". Sportsnet.ca. Marrë më January 25, 2016. 
  5. ^ "Oh Canada!". ayeshacurry.com. July 22, 2013. Marrë më January 23, 2016. 
  6. ^ "Fans draw for Stephen Curry's daughter". ESPN. August 1, 2012. Marrë më August 3, 2012. 
  7. ^ "Golden State Warriors' Steph Curry's wife announces birth of baby girl". Marrë më 2015-07-12. 
  8. ^ Vongs, Pueng (2015-11-25). "Photos: Warriors star Stephen Curry buys mansion in Walnut Creek". The Mercury News. Marrë më 17 May 2016. 

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]