Ayke Agus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ayke Agus
Akye Agus with violin at piano 2B.png
Agus me dy instrumentet e saj
Informacione
Lindja (1949-12-30) 30 Dhjetor, 1949 (71 vjeç), Yogyakarta, Indonezi
Prejardhjakineze, holandeze, javanese
Zhanriklasik
Profesion(e)artiste, shkrimtare, ligjëruese, instruktore
Instrument(e)violinë, piano
Vite aktiv1969-prezent
Webfaqja
aykeagus.com

Ayke Agus (e lindur më 1949) është një violiniste dhe pianiste klasike indoneziane, e njohur kryesisht nëpërmjet bashkëpunimit të saj për një kohë të gjatë me violinistin Jascha Heifetz. Ajo është një nga interpretueset e rralla të muzikës klasike e cila ka performuar si soliste multi-intrumentaliste e shoqëruar nga një orkestër.[1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E lindur me një origjinë indoneziane, kineze, holandeze dhe javanese, Agus si një fëmijë e talentuar që në moshën 7 vjeçare për violinë dhe piano. Deri në moshën 11-vjeçare ajo kishte mësuar gjithçka që Z. Tan, mësuesi i saj në Yogyakarta, Indonezi, duhej ta mësonte. Ai i rekomandoi që ajo të vazhdonte studimet e saj me z. Adidharma në Xhakarta, 450 kilometra larg. Zgjidhja e problemit të natyrshëm logjistik ishte që ajo të studionte me z. Adidharma gjatë verës, duke i dhënë asaj mundësinë për të studiuar piano gjatë pjesës tjetër të vitit.[2]

Agusit iu ofruan shumë bursa, duke filluar nga mosha 7 vjeçare, por nuk ishin në gjendje t'i ndiqte fillimisht, sepse prindërit e saj mendonin se ajo ishte shumë e vogël për të jetuar vetë dhe më vonë për shkak se nuk ishte në gjendje të merrte një vizë daljeje. Një misionare, Motra Brigid Conboy, që po ndiqte karrierën e Agusit, ishte në gjendje të organizonte një bursë në Kolegjin Rosary Hill pranë Buffalos, Nju Jork, Shtetet e Bashkuara. Pas koncertit të parë të paguar në maj 1969, guvernatori Ali Sadikin i dha asaj vizën e daljes.

Pas arritjen e suksesit në garat lokale,[3] ajo u bë anëtarja më e re e Orkestrës Filarmonike Buffalo.  Kjo u pasua nga dy oferta të plota të bursave: Shkolla e Muzikës Juilliard, e rekomanduar nga pedagogu i violinës Ivan Galamian dhe Universiteti i Kalifornisë Jugore. Me pranimin e saj në Jascha Heifetz Master Class në USC filloi një bashkëpunim i qëndrueshëm që zgjati deri në vdekjen e tij në vitin 1987.

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Studioi me bursë në Kolegjin Rosary Hill (tani Daemen College), Amherst, New York, 1969-1971[4]
  • Jascha Heifetz Master Class (në USC), 1971 - 1973[5]
  • Bachelor e Muzikës, Performancë, USC, 1974
  • Master e i Muzikës, Performancë, USC, 1976
  • Doktore nderi e Letrave Humane, Kolegji Daemen, Buffalo, NY, 2007

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Peters, Bill (11 gusht 2008). "Double Duty for Ayke Agus at Cal Phil's Movie Magic". BeaconMediaNews.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Agus, Ayke (2001). Heifetz As I Knew Him. Amadeus Press. ISBN 1-57467-062-X. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ She won second place as a violinist in the Young Musician Foundation Competition in December, 1969, and first place as a pianist in the Rosary Hill College Competition for Young Artists in May, 1971.
  4. ^ She is listed in the Notable alumni and faculty section of that school's Wikipedia article.
  5. ^ This is noted on Jascha Heifetz's Wikipedia article.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]