Jump to content

Azerbajxhani në Festivalin Evropian të Këngës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Azerbajxhani
Flag
Televizioni transmetuesITV
Paraqitjet
Paraqitjet12
Paraqitja e parë2008
Rezultatet më të mira1-të ; 2011
Rezutatet jo të mira11 ne Gj1 ; 2018
Link
Faqja zyrtare: Azerbajxhani në Eurovizion

Azerbaixhani ka debutuar 12 herë në Festival që nga debutimi i saj i parë ne 2008 kru Televizioni Publik Azer u bë antare e EBU.Televizioni Azer e shfaqte Festivalin çdo vit por nuk konkuronte.Azerbaixhani qe shteti i fundit kaukazik,që merrte pjesë në Festival dhe i pari që ta fitojë atë.

Azerbaixhani fitoi festivalin në 2011 me këngën "Running Scared" e performuar nga Ell & Nikki.Azerbajxhani ka qenë 7 herë ne TOP 10.Performanca më e dobët e Azerbaixhanit ishte në vitin 2018.

Azerbajxhani në Festivali Evropian i Këngës 2009, në Serbi

Azerbajxhani bëri debitimin e tij në Festivali Evropian i Këngës në vitin 2008Beograd.Në vitin 2007Helsinki Azerbajxhani deshi të marrë pjesë me televizionin AzTV (Azeri Television) por EBU nuk lejoi meqë televizioni AzTV nuk ishte pjesë e Bashkimit Evropian të Televizioneve. Azerbajxhani shënoi një vend shumë të mirë në vitin 2009 duke u uruar me vendin e 3-të. Ri-Prezantuesit e Parë të Azerbajxhanit ishin Elnur dhe Samir me këngën Day After Day. Vitin 2008 Azerbajxhani mori vendin e 8-të në Top 10 nga Shumë shtete. Televizioni Transmetues dhe kombëtarë për Azerbajxhanit në Eurovizion është İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti. Azerbajxhani u shpall fitues i edicionit të 56-të të festivalit europian të këngës në Düsseldorf të Gjermanisë me këngën "Running Scared", performuar nga këngëtarët Eldar Gasimov dhe Nigar Jamaj (të njohur si Ell dhe Nikki)

Azerbaixhani menaxhoi dhe dy vite të tjera të ishte ne TOP 5 ne vitin 2012 dhe 2013.Në 2014 ,Azerbaixhani nuk arriti të ishte ne TOP 10 duke zënë vendin e 22.Gjithashtu dhe ne vitet 2015-2017.Në vitin 2018,Azerbaixhani nuk u kualifikua për herë të parë ne Finale.

Viti Këngëtarë Kënga Finale Pikët Gjysmë Pikët
2008 Elnur & Samir "Day After Day" 8. 132 6. 96
2009 Aysel & Arash "Always" 3. 207 2. 180
2010 Safura Alizadeh "Drip Drop" 5. 145 2. 113
2011 Ell & Nikki "Running Scared" 1. 221 2. 122
2012 Sabina Babayeva "When The Music Dies" 4 150 Shteti Mikprites
2013 Farid Mammadov "Hold Me" 2 234 1 139
2014 Dilara Kazimova "Start A Fire" 22 33 9 57
2015 Elnür Huseynov "Hour Of The Wolf" 12 49 10 53
2016 Samra Rahimli "Miracle" 17 117 6 185
2017 Dihaj "Skeletons" 14 120 8 150
2018 Aisel "X My Heart" Nuk u kualifikua 11 94
2019 Chingiz "Truth" 8 302 5 224
2020 Samira Efendi "Cleopatra" Festivali u Anullua
2021 Samira Efendi "Mata Hari"

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]