Jump to content

Azet (reper)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Azet
Background information
LabeliKMN Gang

Granit Musa (lindur më 6 mars 1993 në Tiranë, Shqipëri), profesionalisht i njohur si Azet, është një reper, tekstshkrues dhe sipërmarrës gjermano-shqiptar.[1][2][3][4]

Azet publikoi albumin e parë në studio Fast Life në vitin 2018, duke u regjistruar numër një në Gjermani, Austri dhe Zvicër.[5][6] Ai vazhdoi të arrijë suksese të ngjashme me albumin pasues me bashkëpunime Super Plus në vitin 2019, i cili gjithashtu arriti kulmin në top listat e albumeve në Evropën gjermanofolëse.[7]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1993–2017[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Granit Musa u lind më 7 maj 1993 në qytetin e Tiranës, Shqipëri në një familje shqiptare të Kosovës nga qyteti i Podujevës. Familja e tij u largua nga Kosova për arsye politike për shkak të persekutimit të shqiptarëve, filluar me shpërbërjen e Jugosllavisë.[8] Pasi u zhvendos në Dresden, ai u rrit në rrethin e Prohlis dhe takoi mikun e tij të ardhshëm dhe bashkëpunëtorin e tij të vjetër Nash.[9][10]

Në vitin 2016, Musa njoftoi shfaqjen e tij të parë debutuese, Fast Life (Jetë e Shpejtë), dhe arriti kulmin në numrin pesëdhjetë e një në Zvicër. Në vitin 2017, ai gati publikoi tri këngë teke, përfshirë "Gjynah", e cila arriti kulmin në numrin tetë në Gjermani dhe Zvicër. Kënga e tij vijuese, "Qa Bone" në bashkëpunim me reperin austriak RAF Camora, u bë kënga e tij e parë që u certifikua prej ari nga Bundesverband Musikindustrie, IFPI Austria dhe IFPI Zvicër.[11][12][13][14] Në të njëjtin vit, ai u paraqit në "Nummer 1" në bashkëpunim me reperët Zuna dhe Noizy, i cili arriti të certifikohej platin në Gjermani dhe ar në Austri dhe Zvicër.[15]

2018–sot[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2018, Musa lëshoi ​​albumin e tij debutues në studio, Fast Life, dhe përjetoi sukses komercial në Evropën gjermanofolëse duke debutuar në numrin një në Listat e albumeve Austriake, Gjermane dhe Zvicerane.[16][17] Më pas, ai bashkëpunoi me shokun Zuna në dhjetë këngët e tij vijuese "Skam koh", "Lelele" dhe "Hallo Hallo". Në dhjetor 2018, ai njoftoi albumin e tij të parë bashkëpunues, Super Plus, me reperin e lartpërmendur që doli në mars 2019.[18][19] Pas lëshimit, ai debutoi në numrin një në top listat e Austrisë dhe Gjermanisë dhe arriti kulmin në numrin dy në Zvicër.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Fast Life (2018)
 • Super Plus (2019)
 • Fast Life 2 (2020)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Azet–Biografia". teksteshqip.com.
 2. ^ "Azet". hiphot.de (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2017. Marrë më 10 dhjetor 2019.
 3. ^ "Azet on MTV Germany". mtv.de (në gjermanisht). MTV Germany. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2019. Marrë më 10 dhjetor 2019.
 4. ^ Azet & Albi – Interview with Aria Nejati – Min. 10:06
 5. ^ "Azet – Fast Life (KMN Gang)". grooveattack.com/ (në gjermanisht). Marrë më 10 dhjetor 2019.
 6. ^ "Azet stürmt auf Platz 1 der Offiziellen Deutschen Album-Charts". goodtogo.de (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2019. Marrë më 10 dhjetor 2019.
 7. ^ "Azet & Zuna – Super Plus (KMN Gang)". grooveattack.com/ (në gjermanisht). Marrë më 10 dhjetor 2019.
 8. ^ ""Ein Leben lang kriminell" – Azet im Kesselhaus". morgenpost.de (në gjermanisht). Berliner Morgenpost. 28 shtator 2018. Marrë më 11 dhjetor 2019. Seine Eltern kamen als Kriegsflüchtlinge aus dem Kosovo, der Vater ist querschnittgelähmt, und die Familie weiß aus Erfahrung, was Rassismus bedeutet.
 9. ^ ""Willkommen im Milieu" – KMN Gang gibt Konzert in Dresden". dnn.de (në gjermanisht). 22 tetor 2018. Marrë më 11 dhjetor 2019.
 10. ^ "Azet erzählt, wie Zuna, Nash und Er sich kennengelernt haben". raptastisch.net (në gjermanisht). 13 mars 2018. Marrë më 11 dhjetor 2019.
 11. ^ "Azet und Raf Camora stellen europäischen Rekord auf!". raptastisch.net (në gjermanisht). 6 prill 2018. Marrë më 15 shkurt 2020.
 12. ^ "Gold–/Platin–Datenbank (Azet; 'Qa Bone')" [Gold and platinum database (Azet; 'Qa Bone')] (në gjermanisht). Bundesverband Musikindustrie.
 13. ^ "Ergebnisse Ihrer Suche: – Azet" [Results of your search: – Azet] (në gjermanisht). IFPI AUT.
 14. ^ "Azet | Edelmetall" (në gjermanisht). Hitparade.
 15. ^ "BVMI - Datenbank". Musikindustrie.de (në gjermanisht). Marrë më 10 gusht 2018.
 16. ^ "Fast Life". laut.de (në gjermanisht). Marrë më 15 shkurt 2020.
 17. ^ "Azet stürmt auf Platz 1 der Offiziellen Deutschen Album-Charts". goodtogo.de (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2020. Marrë më 15 shkurt 2020.
 18. ^ "Azet & Zuna kündigen gemeinsames Album "Super Plus" an und veröffentlichen erstes Video". rap.de (në gjermanisht). 21 dhjetor 2018. Marrë më 15 shkurt 2020.
 19. ^ "Super Plus". laut.de (në gjermanisht). 8 mars 2019. Marrë më 15 shkurt 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]