Azis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Azis
Background information
Lindi7 Mars, 1978 (44 vjeçare)
OrigjinaBullgaria Bullgaria, Silven
këngëtar
Vitet aktik1999-prezente

Vasil Troyanov Boyanov (bullgarisht: Васил Троянов Боянов; lindur më 7 mars 1978), i njohur profesionalisht si Azis (bullgarisht: Азис), është një artist incizues Bullgarin, me etni Romë. Azis fillimisht u bë i njohur në Evropën Lindore duke interpretuar këngë kryesisht në chalga, një zhanër që mund të përshkruhet si interpretimi bullgar i pop-folk. Azis mbetet një figurë e shquar në skenën muzika bullgare.


Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Azis lindi Vasil Troyanov Boyanov në Sliven, megjithëse fëmijërinë e kaloi në Kostinbrod dhe Sofje. Në vitin 1989, pas rënies së komunizmit në Bullgari, ai u shpërngul me familjen e tij në Gjermani. Atje lindi motra e tij Matilda dhe vëllai Ryan. Azis u martua me Nikolay "Niki Kitaetsa" Petrov Parvanov më 1 tetor 2006. Martesa e tyre nuk njihet ligjërisht sipas Ligji bullgar. Vajza e Azis lindi më 5 gusht 2007 dhe u quajt Raya. Nëna e saj është shoqja e vjetër e Azis, Gala. Në vitin 2008, Azis dhe Parvanov u ndanë miqësisht.[1]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1999: Bolka
 • 2000: Măžete Săšto Plačat
 • 2001: Sălzi
 • 2002: AZIS 2002
 • 2003: Na Golo
 • 2004: Kraljat
 • 2004: Zaedno
 • 2005: Azis
 • 2006: Diva
 • 2011: Gadna Poroda
 • 2014: Azis 2014

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Азис и Китаеца се разделиха без скандали" [Azis and a Chinese parted without scandals]. vsekiden.com (në bullgarisht). 29 prill 2008. Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2014. Marrë më 29 dhjetor 2016.

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]