Azizi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aziz
Κάτω Άσσος
Fshat
Vendndodhja
Aziz is located in Greqia
Aziz
Aziz
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Peloponez
Qarku Korint
Komuna Korint
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 11 m (m.n.d.)
Koordinatat 37° 56′ 46″ Veri

22° 49′ 44″ Lindje

Popullsia 693 banorë (2011)

Aziz[1] (greqisht: Κάτω Άσσος/Káto Ássos) është fshat në qarkun i Korintit, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Αζίζι/Azízi.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 36.
  2. ^ Πανδέκτης: Azízi - Káto Ássos