Béjar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Béjar
Komunë
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Béjar is located in Spanjë
Béjar
Béjar

Koordinatat: 40°23′V 5°46′P / 40.383°V 5.767°P / 40.383; -5.767

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Castile dhe León
Provinca Salamanca
Qarku Sierra de Béjar
Kryetari i Bashkisë Alejo Riñones (2011)
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 45.74 km2
Lartësia 959 m (m.n.d.)
Popullsia 15110 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 400 BC
Vendasit bejarano
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 37700
Prefiksi 923
Faqja Zyrtare www.aytobejar.com


Béjar është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Sierra de Béjar, të provincës Salamanca, në Castile dhe León. Béjar ka 15110 banorë (2008), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 45.74 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]