Bülach

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Bylah
de. Bülach
Emblema Vendndodhja
[[Figura:|280px|Qendra e qytetit]]
Statistika
Popullsia
-dendësia
16.052 (2006) banorë
/km² banorë/km²
Sipërfaqja 16.09km2 km²
Administrata
Shteti Zvicër
Qarku Kanton Cyrih
Adresa e kuvendit
Kodi postal 8180
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare {{{faqezyrtareekuvendit}}}
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse

Bylahu, (gjermanisht: Bülach) është qytet në Zvicër, shtrihet në kanton Cyrih.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Lagjet e qytetit[redakto | redakto tekstin burimor]

Ndër lagjer kryesore të qytetit janë: Bülach Kern (lexo: Bylah Kern), Eschenmosen (lexo: Eshenmozen), Nussbaumen (lexo: Nusbaumen), Niderflachs (lexo: Niderflahs dhe Heimgarten (lexo: Hajmgarten).

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Arsimi dhe kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Sporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Ngjarjet[redakto | redakto tekstin burimor]

Transporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Turizmi[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

faqe zyrtare