Bülach

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bylah
de. Bülach
Qytet
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Zvicra
Qarku Kanton Cyrih
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 16.09 km2
Popullsia 16.052 banorë (2006)
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 8180

Bylahu, (gjermanisht: Bülach) është qytet në Zvicër, shtrihet në kanton Cyrih.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Lagjet e qytetit[redakto | redakto tekstin burimor]

Ndër lagjer kryesore të qytetit janë: Bülach Kern (lexo: Bylah Kern), Eschenmosen (lexo: Eshenmozen), Nussbaumen (lexo: Nusbaumen), Niderflachs (lexo: Niderflahs dhe Heimgarten (lexo: Hajmgarten).

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Arsimi dhe kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Sporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Ngjarjet[redakto | redakto tekstin burimor]

Transporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Turizmi[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

faqe zyrtare