Bülent Eken

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bülent Eken
Të dhënat vetjake
Emri i plotëBülent Eken
Datëlindja(1923-10-26)26 tetor 1923
VendlindjaMersin, Turqi
Data e vdekjesGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
VendvdekjaIstanbul, Turqi
PozicioniMbrojtës
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1942–1950Galatasaray140(56)
1950–1951Salernitana21(1)
1951–1952Palermo17(0)
1952–1955Galatasaray12(0)
Karriera ndërkombëtare
1948–1954Turqia13(1)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Bülent Eken (26 tetor 1923 – 25 korrik 2016)[1] ishte futbollist dhe trajner turk. Gjatë karrierës së tij, ai më së shumti ka luajtur në Galatasaray S.K., por ai ka luajtur poashtu në dy skuadra italiane Salernitana dhe Palermo. Gjatë karrierës së tij si menaxher, ai u bë trajner në Itali. Ai ishte poashtu trajner i kombëtares turke gjatë vitit 1962.[2] Ai e përfaqësoi vendin e tij në lojërat olimpike verore 1948[3] dhe në kampionatin botërorë të futbollit 1954.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.galatasaray.org/haber/futbol/bulent-ekeni-kaybettik/32855
  2. ^ "Turkey National Team Coaches". RSSSF. Marrë më 2009-04-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Bülent Eken Biography and Statistics". Sports Reference. Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2012. Marrë më 2009-04-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)