B. R. Ambedkar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ambedkar

Bhimrao Ramji Ambedkar (14 Prill 1891 - 6 Dhjetor 1956), i njohur gjithashtu si Dr. Babasaheb Ambedkar, ishte një jurist, ekonomist, politikan dhe reformator shoqëror Indian, i cili frymëzoi lëvizjen Budiste Dalit dhe bëri fushatë kundër diskriminimit shoqëror ndaj të paprekshmëve (Dalitët). Ai gjithashtu mbështeti të drejtat e grave dhe punëtorëve. Ai ishte Ministri i parë i Drejtësisë dhe Drejtësisë i Indisë i pavarur, arkitekti i Kushtetutës së Indisë dhe babai themelues i Republikës së Indisë.[1][2][3][4][5][6]

Në 1956, ai nisi një konvertim masiv të Dalitëve, duke u kthyer në Budizëm me 600,000 mbështetës. Ai ringjalli Budizmin në Indi. Ambedkar vlerësohet si një bodhisattva, dhe Maitreya, midis Budistëve Navayana.[7][8][9][10]

Në 1990, Bharat Ratna, çmimi më i lartë civil i Indisë, iu dha pas vdekjes Ambedkar. Trashëgimia e Ambedkar përfshin shumë memoriale dhe përshkrime në kulturën popullore. Trashëgimia e Ambedkar si një reformator socio-politik, pati një efekt të thellë në Indinë moderne.[11][12]

Ambedkar u votua "Indiani më i Madh" (The Greatest Indian) në 2012 nga një sondazh i organizuar nga History TV18 dhe CNN IBN, përpara Vallabhbhai Patel dhe Jawaharlal Nehru.[13]

Ambedkar Jayanti (ditëlindja e Ambedkar) është një festival vjetor që festohet më 14 Prill, i cili festohet jo vetëm në Indi, por në të gjithë botën. Ambedkar Jayanti festohet si një festë zyrtare në të gjithë Indinë.[14][15][16]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: B. R. Ambedkar – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
 1. ^ Bhimrao Ambedkar
 2. ^ Ambedkar Jayanti 2019: Facts on Babasaheb to share with kids | Parenting News,The Indian Express
 3. ^ How India’s Most Downtrodden Embraced the Power of Statues
 4. ^ Bhimrao Ramji Ambedkar | Biography, Books, & Facts | Britannica
 5. ^ All You Need To Know About BR Ambedkar On His 129th Birth Anniversary
 6. ^ Buswell, Robert Jr; Lopez, Donald S. Jr., red. (2013). Princeton Dictionary of Buddhism. Princeton, NJ: Princeton University Press. fq. 34. ISBN 9780691157863. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ https://theprint.in/opinion/why-ambedkar-chose-buddhism-over-hinduism-islam-christianity/237599/
 8. ^ https://indianexpress.com/article/explained/buddha-purnima-special-why-ambedkar-coverted-to-buddhism-6397742/
 9. ^ https://www.thequint.com/news/india/br-ambedkar-conversion-to-buddhism
 10. ^ Christopher Queen (2015). Steven M. Emmanuel (red.). A Companion to Buddhist Philosophy. John Wiley & Sons. fq. 529–531. ISBN 978-1-119-14466-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Joshi, Barbara R. (1986). Untouchable!: Voices of the Dalit Liberation Movement. Zed Books. fq. 11–14. ISBN 9780862324605. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Keer, D. (1990). Dr. Ambedkar: Life and Mission. Popular Prakashan. fq. 61. ISBN 9788171542376. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ https://www.outlookindia.com/magazine/story/a-measure-of-the-man/281949
 14. ^ http://ccis.nic.in/WriteReadData/CircularPortal/D2/D02est/12_6_2015_JCA-2-19032015.pdf Arkivuar 5 prill 2015 tek Wayback Machine Ambedkar Jayanti from ccis.nic.in on 19 March 2015
 15. ^ http://persmin.gov.in/ Webpage of Ministry of Personnel and Public Grievance & Pension
 16. ^ 125th Dr. Ambedkar Birthday Celebrations Around the World. mea.gov.in