Jump to content

BBC

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
British Broadcasting Corporation
LlojiKorporatë statutore me një kartë mbretërore
IndustriaMedia masive
PredecessorBritish Broadcasting Company
Themeluar nëtetor 18, 1922; 101 vite më parë (1922-10-18) (si British Broadcasting Company)
janar 1, 1927; 97 vite më parë (1927-01-01) (si British Broadcasting Corporation)
ThemeluesiQeveria e Madhërisë së Tij
Zyrat qendroreBroadcasting House, Londër, Angli, Mbretëria e Bashkuar
Zona e shërbimit
Ndërkombëtarisht
Njerëzit kyç
Prodhimi
Shërbimet
FitimetIncrease 5.330 miliardë £5.330 (2022)[1]
Decrease 124 million £ (2022)[1]
Decrease 206 million £ (2022)[1]
Total assetsIncrease 3.414 miliardë £ (2022)[1]
Numri i punëtorëve
Decrease 21,281 (2022)[1]
Divisions
Faqja e internetithttps://bbc.co.uk (për Mbretërinë e Bashkuar)
https://bbc.com (ndërkombëtar)

British Broadcasting Corporation, ose shkurt BBC (shqip: Rrjeti Transmetues Britanik) është rrjeti më i madh transmetues në Botë.

Numëron mbi 28,500 punëtorë dhe ka një buxhet vjetor prej £4 miliardë.[2][3]

E themeluar më 18 tetor 1922 me emrin British Broadcasting Company Ltd, më pas i është dhënë Karta Mbretërore dhe u shëndrrua në televizion publik, koorporatë e shtetit më 1927. Koorprata krijon disa programe dhe shërbime informative, duke transmetuar globalisht në televizion , radio, dhe Internet. Misioni i filluar i BBC-së është "të informojë, edukoj dhe të zbaviz" ( siç u tha edhe nga Parlamenti Britanik në kartën e BBC-së);[4] Motoja e saj është "Kombi do të Flasë Paqe ndaj Kombit".

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura 2020-21-accounts
  2. ^ Susan Pharr; Ellis Krauss (1996). Media and Politics in Japan (në anglisht). University of Hawaii Press. fq. 5. ISBN 0-8248-1761-3.
  3. ^ "Financial Times website: Encouraging information sharing" (në anglisht). Marrë më 2008-05-02.[lidhje e vdekur]
  4. ^ "BBC website: About the BBC - Purpose and values" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2007. Marrë më 2006-07-06.

Lidhje e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: BBC – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale