BM-30 Smerch

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
9K58 «Smerch» në muzeun e Artilerisë në Shën Petersburg.

BM-30 Smerch (rusisht: Смерч, "tornado", "vorbulla"), 9K58 Smerch ose 9A52-2 Smerch-M është një raketë e rëndë vetëlëvizëse 300mm e projektuar në Bashkimin Sovjetik. Sistemi ka për qëllim të mposht personelin, objektivat e blinduara dhe të buta në zonat e përqendrimit, bateritë e artilerisë, postet komanduese dhe depot e municioneve. Ai u projektua në fillim të viteve 1980 dhe hyri në shërbim në Ushtrinë Sovjetike në 1989. Kur u vëzhgua për herë të parë nga Perëndimi në 1983, mori kodin MRL 280mm M1983. Ai vazhdon të përdoret nga Rusia; një program për ta zëvendësuar atë me 9A52-4 Tornado filloi në 2018.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]