Baba Vida

Coordinates: 43°59′35″N 22°53′12″E / 43.99306°N 22.88667°E / 43.99306; 22.88667
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Artikulli ka disa mangësi gjuhësore dhe shprehimore: ka probleme me përdorimin e përemrave vetorë, dhe me përshtatjen e mbiemrave sipas gjinisë. Duket si një përkthim automatik.
Baba Vida
Plani i fortesës

Baba Vida (bullgarisht: Баба Вида) është një kala mesjetare në Vidin në veriperëndim të Bullgarisë dhe pikë referimi kryesor të qytetit. Ai përbëhet nga dy mureve themelore dhe katër kulla dhe mendohet të jetë e vetmja Kala mesjetare që është ruajtura tërësisht në vend. Baba Vida është i vendosur në një lartësi prej 39 m.[1]

Ndërtimi i Kalasë filloi në shekullin e 10të në vendin e një kulle vrojtimi e Romës së Lashtë. ndërtimi i Baba Vida është i lidhur me një legjendë, sipas të cilit një mbret Danubiane Bullgar i cili sundoi në Vidin kishte tre vajza: Vida, Kula dhe Gamza. Para vdekjes së tij, ai e ndau mbretërinë e tij midis të treve. Vida, të madhes, i është dhënë Vidin dhe tokat në veri të Maleve Karpate, Kula iu dha Zajeçar dhe Timok Valley, dhe Gamza ishte për të sunduar tokat në perëndim deri në Moravën e Madhe. Gamza dhe Kula u martuan me pijanec dhe luftarake të mëdhenjtë, Vida mbeti e pamartuar dhe ndërtoi Kështjellën në qytetin e saj. Emri i kalasë do të thotë "Granny Vida". [1]

Baba Vida shërbeu si instalimi kryesor mbrojtës i Vidinit gjatë mesjetës dhe ka është ndër kalatë më të rëndësishe të Bullgarisë veriperëndimore. Fortesa Baba Vida qëndroi në rrethimi tetë muaj të gjatë nga Bizantin Forcat e udhëhequra nga Basil II, por u shkatërrua dhe edhe u ngrit prapë gjatë sundimit të Ivan Stratsimir. Midis viteve 1365 dhe 1369, kalaja ishte në duartHungareze .

Vidin u sulmua papritmas nga forcat e Louis I të Hungarisë, por u deshën disa muaj për të pushtuar atë. Në 1369, Ivan Sratsimir arriti të rimarrë kontrollin e kapitalit të tij, megjithëse mbeten nën sundimin Hungarez.

Në 1388, osmanët pushtuan tokat Sratsimir-së dhe e detyruan atë që të bëhet vasali i tyre . Në 1396, ai u bashkua me një kryqëzatë anti-osmane të udhëhequr nga Mbreti i Hungarisë, Sigismund, duke i vënë burimet e tij në dispozicion të kryqtarëve. Kryqëzata përfundoi në Betejë katastrofike të Nikopolit në Nikopol, Bullgaria, kapjen e domeneve Sratsimir-së menjëherë pas kësaj, në 1397 nga Osmanët.

Kala ka luajtur rol gjatë sundimit Osman të Bullgarisë, duke shërbyer si një depo e armëve dhe një burg, gjithashtu si vendbanim për Osman Pazvantoğlu, ajo ka qenë më e përdorur për qëllime mbrojtëse që nga fundi i shekullit të 18-të.

Sot, Baba Vida është një kala-muze, ku gjërat e gjetura dhe inteligjenca mbi historinë e saj janë ruajtur. Duke qenë një tërheqje popullore turistik, kalaja është restauruar me pamjen e saj të mëparshëm.

Gallery[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Baba Vida Altitude and Location". Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

43°59′35″N 22°53′12″E / 43.99306°N 22.88667°E / 43.99306; 22.88667